Lot 2799: ARY SCHEFFER Holland/Frankrike 1795-1858 De tre

Stockholms Auktionsverket

December 8, 2010, 12:00 PM CET
Stockholm, Sweden

Description: ARY SCHEFFER Holland/Frankrike 1795-1858 De tre vise männen och konungarnas tillbedjan Signerade Ary Scheffer. Olja på duk, 34,5 x 24 cm vardera. Signed. Oil on canvas. (2) PROVENIENS: Sale Van Gogh, The Hauge 2-3 april 1889, bought by De Beaufort LITTERATUR:L. Ewals, Ary Scheffer. Sa vie et son oeuvre, 1987, sid 292-3, ill.pl...

Fine Art & Antiques

Stockholms Auktionsverket

Stockholm, Sweden