Ivan Gustaf Aguéli Sold at Auction Prices

Painter, b. 1869 - d. 1917

    • Ivan Aguéli, Portrait of a man in a blue suit
      Jun. 07, 2018

      Ivan Aguéli, Portrait of a man in a blue suit

      Est: kr120,000 - kr140,000

      Executed circa 1891. Oil on paper mounted on Masonite 43 x 29 cm.

      Bukowskis
    • IN THE MANNER OF IVAN AGUELI (1869-1917), 'Portrait of a Woman', oil on board, unsigned, 53.5 x 44cm.
      Jun. 20, 2017

      IN THE MANNER OF IVAN AGUELI (1869-1917), 'Portrait of a Woman', oil on board, unsigned, 53.5 x 44cm.

      Est: $250 - $500

      IN THE MANNER OF IVAN AGUELI (1869-1917), ''Portrait of a Woman'', oil on board, unsigned, 53.5 x 44cm.

      Raffan Kelaher & Thomas
    • Ivan Aguéli 1869-1917 "Blommor i vas" (Flowers in
      May. 28, 2013

      Ivan Aguéli 1869-1917 "Blommor i vas" (Flowers in

      Est: kr300,000 - kr350,000

      Ivan Aguéli 1869-1917 "Blommor i vas" (Flowers in a vase). Signed A-li. Executed circa 1892. Oil on paper-panel laid down on wood 60 x 37 cm.

      Bukowskis
    • Ivan Aguéli, Modell IVAN AGUÉLI 1869-1917 Modell
      Dec. 05, 2012

      Ivan Aguéli, Modell IVAN AGUÉLI 1869-1917 Modell

      Est: kr25,000 - kr30,000

      Ivan Aguéli, Modell IVAN AGUÉLI 1869-1917 Modell Olja på papp-pannå, 34 x 28 cm. PROVENIENS: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm Beijers Auktioner, Stockholm 1988 Tore Anderssons samling, Stockholm

      Stockholms Auktionsverket
    • Ivan Aguéli, Blå flicka IVAN AGUÉLI 1869-1917 Blå
      Dec. 05, 2012

      Ivan Aguéli, Blå flicka IVAN AGUÉLI 1869-1917 Blå

      Est: kr150,000 - kr175,000

      Stockholms Auktionsverket
    • IVAN AGUÉLI, 1869-1917, Landskap med träddunge
      Dec. 07, 2011

      IVAN AGUÉLI, 1869-1917, Landskap med träddunge

      Est: kr10,000 - kr15,000

      Stockholms Auktionsverket
    • IVAN AGUÉLI, 1869-1917, Ung egyptier, Olja på
      Dec. 07, 2011

      IVAN AGUÉLI, 1869-1917, Ung egyptier, Olja på

      Est: kr350,000 - kr400,000

      Stockholms Auktionsverket
    • IVAN AGUÉLI, 1869-1917, Liggande modell, Olja på
      Dec. 07, 2011

      IVAN AGUÉLI, 1869-1917, Liggande modell, Olja på

      Est: kr125,000 - kr150,000

      Stockholms Auktionsverket
    • IVAN AGUÉLI 1869-1917 Liggande modell Olja på duk
      May. 25, 2011

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Liggande modell Olja på duk

      Est: kr400,000 - kr500,000

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Liggande modell Olja på duk fäst på pannå, 36 x 61 cm. PROVENIENS Mästerlotsen S. Hafström, Sandhamn LITTERATUR Axel Gauffin: Ivan Aguéli, del II, SAK 1941, nr 89 Ivan Aguéli var den kosmopolitiske sökaren som rörde sig fritt över hela världen, ständigt på jakt efter nya intryck och upptäckter. En outs...

      Stockholms Auktionsverket
    • IVAN AGUÉLI 1869-1917 Flickporträtt Olja på duk,
      May. 25, 2011

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Flickporträtt Olja på duk,

      Est: kr50,000 - kr60,000

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Flickporträtt Olja på duk, 23,5 x 19 cm. Numrerad på baksidan H.G. N:o 149 PROVENIENS Hjalmar Gabrielssons samling, nr 149 Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm Bukowski Auktioner, Internationella, hösten 2003, auktion 530, nr 10 UTSTÄLLD Ivan Aguéli, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, k...

      Stockholms Auktionsverket
    • IVAN AGUÉLI 1869-1917 Stående modell Olja på duk
      May. 25, 2011

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Stående modell Olja på duk

      Est: kr40,000 - kr50,000

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Stående modell Olja på duk fäst på pannå, 79 x 43 cm. UTSTÄLLD Aguéli-utställningen, Nationalmuseum, Stockholm 1939, katalognr 66, nr 212

      Stockholms Auktionsverket
    • IVAN AGUÉLI 1869-1917 Egyptisk flicka Olja på duk,
      May. 25, 2011

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Egyptisk flicka Olja på duk,

      Est: kr80,000 - kr100,000

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Egyptisk flicka Olja på duk, 39 x 31 cm. PROVENIENS Konstnären dr Carl Gunne, Stockholm Bukowski Auktioner Stockholm, Internationella, hösten 1993, auktion 490, nr 1 UTSTÄLLD Aguéli-utställningen, Nationalmuseum, Stockholm 1939, katalognr 66 LITTERATUR Axel Gauffin: Ivan Aguéli, del II, SAK 1941, ...

      Stockholms Auktionsverket
    • IVAN AGUÉLI 1869-1917 Porträtt av man i blå kostym
      Dec. 08, 2010

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Porträtt av man i blå kostym

      Est: kr200,000 - kr250,000

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Porträtt av man i blå kostym Olja på papper fäst på pannå, 43 x 29 cm. Utförd omkring 1891 PROVENIENS Konstnären Karl Nordström Dennes sterbhusauktion, december 1937 Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm Tekla Edstrand, Malmö Edstrandska stiftelsen, Malmö UTSTÄLLD Aguéli-utställningen, Na...

      Stockholms Auktionsverket
    • IVAN AGUÉLI 1869-1917 Landskap Olja på duk fäst på
      Jun. 03, 2010

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Landskap Olja på duk fäst på

      Est: kr400,000 - kr500,000

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Landskap Olja på duk fäst på kartong, 25,5 x 32,5 cm. Numrerad 5 PROVENIENS AB Konstverk, Stockholm Fru J. Widén, enligt påskrift på baksidanUTSTÄLLD Minnesutställningen, AB Konstverk, Stockholm 1920 Aguéli-utställningen, Nationalmuseum, Stockholm 1939 Ivan Aguéli var en kosmopolit med intern...

      Stockholms Auktionsverket
    • IVAN AGUÉLI 1869-1917 Aktstudie Olja på duk, 84,5
      May. 28, 2009

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Aktstudie Olja på duk, 84,5

      Est: kr100,000 - kr125,000

      IVAN AGUÉLI 1869-1917 Aktstudie Olja på duk, 84,5 x 62 cm. Stämplad på baksidan: Aguéli Aktiebolaget Konstverk PROVENIENS Gåva från Ivan Aguéli till konstnären Carl Wilhelmson gåva från Carl Wilhelmson till dennes elev Ebba Hamberg, Göteborg genom arv dennas make överste E. R. Salwén, Falun genom köp i Falun 1950 profes...

      Stockholms Auktionsverket
    • Ivan Aguéli 1869-1917. Landskap. Numrerad 17. Olja
      Dec. 02, 2008

      Ivan Aguéli 1869-1917. Landskap. Numrerad 17. Olja

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Ivan Aguéli 1869-1917. Landskap. Numrerad 17. Olja på duk, 21,5 x 26. Uppfodrad. Smärre kantretuscher.

      Auktionskammare Uppsala
    • Ivan Aguéli 1869-1917. Nordafrikanskt landskap.
      Dec. 02, 2008

      Ivan Aguéli 1869-1917. Nordafrikanskt landskap.

      Est: kr80,000 - kr100,000

      Ivan Aguéli 1869-1917. Nordafrikanskt landskap. Olja på duk, 23 x 32.

      Auktionskammare Uppsala
    • Ivan Aguéli , Swedish 1869-1917 porträtt (portrait of a woman in profile) oil and gouache on canvas
      May. 30, 2008

      Ivan Aguéli , Swedish 1869-1917 porträtt (portrait of a woman in profile) oil and gouache on canvas

      Est: £6,000 - £8,000

      oil and gouache on canvas