Ivan Gustaf Aguéli Auction Price Results

Ivan Aguéli, Portrait of a man in a blue suit

Lot 413: Ivan Aguéli, Portrait of a man in a blue suit

Auction Date: Jun 07, 2018

Estimate: 120,000 kr - 140,000 kr

Location: Stockholm, SE

Auction House: Bukowskis

View additional info

Log in or Create account to view price data

IN THE MANNER OF IVAN AGUELI (1869-1917), 'Portrait of a Woman', oil on board, unsigned, 53.5 x 44cm.

Lot 30: IN THE MANNER OF IVAN AGUELI (1869-1917), 'Portrait of a Woman', oil on board, unsigned, 53.5 x 44cm.

Auction Date: Jun 20, 2017

Estimate: AUD250 - AUD500

Location: Leichhardt, NSW, AU

Auction House: Raffan Kelaher & Thomas

View additional info

Ivan Aguéli 1869-1917 "Blommor i vas" (Flowers in

Lot 79: Ivan Aguéli 1869-1917 "Blommor i vas" (Flowers in

Auction Date: May 28, 2013

Estimate: 300,000 kr - 350,000 kr

Description: Ivan Aguéli 1869-1917
"Blommor i vas" (Flowers in a vase).
Signed A-li. Executed circa 1892. Oil on paper-panel laid down on wood 60 x 37 cm.
...

Location: Stockholm , SE

Auction House: Bukowskis

View additional info

Ivan Aguéli, Blå flicka IVAN AGUÉLI 1869-1917 Blå

Lot 2296: Ivan Aguéli, Blå flicka IVAN AGUÉLI 1869-1917 Blå

Auction Date: Dec 05, 2012

Estimate: 150,000 kr - 175,000 kr

Description: Ivan Aguéli, Blå flicka IVAN AGUÉLI 1869-1917 Blå flicka Olja på duk, 23,5 x 18 cm. Troligtvis utförd omkring 1891 PROVENIENS Fru Hertha Lublin, Stockholm. UTSTÄLLD Nationalmuseum, Stockholm ......

Location: Stockholm, SE

Auction House: Stockholms Auktionsverket

View additional info

Ivan Aguéli, Modell IVAN AGUÉLI 1869-1917 Modell

Lot 2393: Ivan Aguéli, Modell IVAN AGUÉLI 1869-1917 Modell

Auction Date: Dec 05, 2012

Estimate: 25,000 kr - 30,000 kr

Description: Ivan Aguéli, Modell IVAN AGUÉLI 1869-1917 Modell Olja på papp-pannå, 34 x 28 cm. PROVENIENS: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm Beijers Auktioner, Stockholm 1988 Tore Anderssons samling, Stockholm...

Location: Stockholm, SE

View additional info

IVAN AGUÉLI, 1869-1917, Liggande modell, Olja på

Lot 1931: IVAN AGUÉLI, 1869-1917, Liggande modell, Olja på

Auction Date: Dec 07, 2011

Estimate: 125,000 kr - 150,000 kr

Location: Stockholm, SE

View additional info

IVAN AGUÉLI, 1869-1917, Ung egyptier, Olja på

Lot 1933: IVAN AGUÉLI, 1869-1917, Ung egyptier, Olja på

Auction Date: Dec 07, 2011

Estimate: 350,000 kr - 400,000 kr

Location: Stockholm, SE

View additional info

IVAN AGUÉLI, 1869-1917, Landskap med träddunge

Lot 2027: IVAN AGUÉLI, 1869-1917, Landskap med träddunge

Auction Date: Dec 07, 2011

Estimate: 10,000 kr - 15,000 kr

Location: Stockholm, SE

View additional info

IVAN AGUÉLI 1869-1917 Liggande modell Olja på duk

Lot 2376: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Liggande modell Olja på duk

Auction Date: May 25, 2011

Estimate: 400,000 kr - 500,000 kr

Description: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Liggande modell Olja på duk fäst på pannå, 36 x 61 cm. PROVENIENS Mästerlotsen S. Hafström, Sandhamn LITTERATUR Axel Gauffin: Ivan Aguéli, del II, SAK 1941, nr 89 Ivan Aguéli var den kosmopolitiske sökaren som rörde sig fritt över hela världen, ständigt på jakt efter nya intryck och upptäckter. En outs......

Location: Stockholm, SE

View additional info

IVAN AGUÉLI 1869-1917 Flickporträtt Olja på duk,

Lot 2352: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Flickporträtt Olja på duk,

Auction Date: May 25, 2011

Estimate: 50,000 kr - 60,000 kr

Description: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Flickporträtt Olja på duk, 23,5 x 19 cm. Numrerad på baksidan H.G. N:o 149 PROVENIENS Hjalmar Gabrielssons samling, nr 149 Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm Bukowski Auktioner, Internationella, hösten 2003, auktion 530, nr 10 UTSTÄLLD Ivan Aguéli, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, k......

Location: Stockholm, SE

View additional info

IVAN AGUÉLI 1869-1917 Egyptisk flicka Olja på duk,

Lot 2350: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Egyptisk flicka Olja på duk,

Auction Date: May 25, 2011

Estimate: 80,000 kr - 100,000 kr

Description: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Egyptisk flicka Olja på duk, 39 x 31 cm. PROVENIENS Konstnären dr Carl Gunne, Stockholm Bukowski Auktioner Stockholm, Internationella, hösten 1993, auktion 490, nr 1 UTSTÄLLD Aguéli-utställningen, Nationalmuseum, Stockholm 1939, katalognr 66 LITTERATUR Axel Gauffin: Ivan Aguéli, del II, SAK 1941, ......

Location: Stockholm, SE

View additional info

IVAN AGUÉLI 1869-1917 Stående modell Olja på duk

Lot 2351: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Stående modell Olja på duk

Auction Date: May 25, 2011

Estimate: 40,000 kr - 50,000 kr

Location: Stockholm, SE

View additional info

IVAN AGUÉLI 1869-1917 Porträtt av man i blå kostym

Lot 2481: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Porträtt av man i blå kostym

Auction Date: Dec 08, 2010

Estimate: 200,000 kr - 250,000 kr

Description: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Porträtt av man i blå kostym Olja på papper fäst på pannå, 43 x 29 cm. Utförd omkring 1891 PROVENIENS Konstnären Karl Nordström Dennes sterbhusauktion, december 1937 Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm Tekla Edstrand, Malmö Edstrandska stiftelsen, Malmö UTSTÄLLD Aguéli-utställningen, Na......

Location: Stockholm, SE

View additional info

IVAN AGUÉLI 1869-1917 Landskap Olja på duk fäst på

Lot 2059: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Landskap Olja på duk fäst på

Auction Date: Jun 03, 2010

Description: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Landskap Olja på duk fäst på kartong, 25,5 x 32,5 cm. Numrerad 5 PROVENIENS AB Konstverk, Stockholm Fru J. Widén, enligt påskrift på baksidanUTSTÄLLD Minnesutställningen, AB Konstverk, Stockholm 1920 Aguéli-utställningen, Nationalmuseum, Stockholm 1939 Ivan Aguéli var en kosmopolit med intern......

Location: Stockholm, SE

View additional info

IVAN AGUÉLI 1869-1917 Aktstudie Olja på duk, 84,5

Lot 2091: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Aktstudie Olja på duk, 84,5

Auction Date: May 28, 2009

Estimate: 100,000 kr - 125,000 kr

Description: IVAN AGUÉLI 1869-1917 Aktstudie Olja på duk, 84,5 x 62 cm. Stämplad på baksidan: Aguéli Aktiebolaget Konstverk PROVENIENS Gåva från Ivan Aguéli till konstnären Carl Wilhelmson gåva från Carl Wilhelmson till dennes elev Ebba Hamberg, Göteborg genom arv dennas make överste E. R. Salwén, Falun genom köp i Falun 1950 profes......

Location: Stockholm, SE

View additional info

Ivan Aguéli 1869-1917. Nordafrikanskt landskap.

Lot 148: Ivan Aguéli 1869-1917. Nordafrikanskt landskap.

Auction Date: Dec 02, 2008

Location: Uppsala, SE

Auction House: Auktionskammare Uppsala

View additional info

Ivan Aguéli 1869-1917. Landskap. Numrerad 17. Olja

Lot 149: Ivan Aguéli 1869-1917. Landskap. Numrerad 17. Olja

Auction Date: Dec 02, 2008

Location: Uppsala, SE

View additional info

Ivan Aguéli , Swedish 1869-1917 porträtt (portrait of a woman in profile) oil and gouache on canvas

Lot 241: Ivan Aguéli , Swedish 1869-1917 porträtt (portrait of a woman in profile) oil and gouache on canvas

Auction Date: May 30, 2008

Estimate: £6,000 - £8,000

Location: London, LDN, UK

Auction House: Sotheby's

View additional info

similar artists