Christian Berg Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor, Engraver

      • Christian Berg (1893-1976): Dasande Figur (Dancing Figure)
        Feb. 15, 2020

        Christian Berg (1893-1976): Dasande Figur (Dancing Figure)

        Bronze plaque, signed 'Ch. Berg Skulp.' lower left, inscribed 'EA' and indistinctly inscribed on the reverse.14 3/4 x 7 3/4 in.  Sold Bukowski, Sweden, date unknown.

        Stair
      • Christian Berg (1893-1976): Kvinna Framfordspegel (Woman in Front of Mirror)
        Feb. 15, 2020

        Christian Berg (1893-1976): Kvinna Framfordspegel (Woman in Front of Mirror)

        Bronze plaque, signed with initials 'CB' lower right, inscribed 'Fritiof Lindahl' on the reverse.14 x 9 in.

        Stair
      • Christian Berg (1893-1976): Relief figure I
        Feb. 15, 2020

        Christian Berg (1893-1976): Relief figure I

        Bronze plaque, signed with initials 'CB' lower right. 14 x 9 in.  Sold Bukowskis, Sweden, sale unknown.

        Stair
      • Christian BERG (1893-1976) Femme abstraite
        Nov. 26, 2019

        Christian BERG (1893-1976) Femme abstraite

        Est: €15,000 - €20,000

        Christian BERG (1893-1976) Femme abstraite Épreuve en bronze doré patiné sur socle cubique en marbre noir. Signée du monogramme « CB » et numérotée « EX4 » à la base. Haut. 50,5 cm (totale) base : 11 × 11 cm Provenance : Galerie Bo Knutsson, Suède, acquis auprès de cette dernière en 2001. 'Femme abstraite' gilded patinated bronze by Christian Berg, black marble base; monogramed and numbered 'EX4' on base; Estimation 15 000 - 20 000 €

      • Christian Berg, "Vänskulptur"
        May. 22, 2018

        Christian Berg, "Vänskulptur"

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Sculpture, 1966, signed C.B underneath. Polished and blast bronze, height 16.5 cm without wooden base.

        Bukowskis
      • Christian Berg 1893-1976. "Snäckspiral II".
        Jun. 12, 2013

        Christian Berg 1893-1976. "Snäckspiral II".

        Est: kr35,000 - kr40,000

        Christian Berg 1893-1976. "Snäckspiral II". Signerad och numrerad C.B. Ex 5/5. Polerad brons, sockel av diabas, total H 31.

        Auktionskammare Uppsala
      • Christian Berg, Aggressiv och vikande form
        Apr. 25, 2013

        Christian Berg, Aggressiv och vikande form

        Est: kr40,000 - kr45,000

        Christian Berg, Aggressiv och vikande form CHRISTIAN BERG 1893-1976 Aggressiv och vikande form Signerad och numrerad C. B. Ex. 3. Mattslipad och svartpatinerad brons, höjd inklusive stensockel 29,5 cm. Utförd

        Stockholms Auktionsverket
      • Christian Berg, Snäckspiral CHRISTIAN BERG
        Apr. 25, 2012

        Christian Berg, Snäckspiral CHRISTIAN BERG

        Est: kr60,000 - kr80,000

        Stockholms Auktionsverket
      • Christian Berg, Vice versa CHRISTIAN BERG
        Apr. 25, 2012

        Christian Berg, Vice versa CHRISTIAN BERG

        Est: kr25,000 - kr30,000

        Stockholms Auktionsverket
      • CHRISTIAN BERG (1893-1976)
        Jun. 30, 2011

        CHRISTIAN BERG (1893-1976)

        Est: €15,000 - €20,000

        CHRISTIAN BERG (1893-1976) FEMME ABSTRAITE Sculpture en bronze doré, le socle cubique en marbre noir Hauteur : 50,5 cm. (19 7/8 in.) ; La base : Côté : 11 cm. (4¼ in.) Monogrammée 'CB' et numérotée 'E XIV' à la base

      • CHRISTIAN BERG (1893-1976)
        Jun. 29, 2011

        CHRISTIAN BERG (1893-1976)

        Est: €15,000 - €20,000

      • D - CHRISTIAN BERG 1893-1976 Porträtt av Sven
        Apr. 13, 2011

        D - CHRISTIAN BERG 1893-1976 Porträtt av Sven

        Est: kr8,000 - kr10,000

        D - CHRISTIAN BERG 1893-1976 Porträtt av Sven Paulsson (Kamratporträtt) Signerad och daterad Chr. Berg 1943. Mörkpatinerad brons, 48 x 39,5 cm. LITTERATUR Sven Sandström: Christian Berg livslinjer och formtankar, Malmö 1962, katalognr 38

        Stockholms Auktionsverket
      • CHRISTIAN BERG 1893-1976 Stenblomman III Signerad
        Oct. 28, 2010

        CHRISTIAN BERG 1893-1976 Stenblomman III Signerad

        Est: kr60,000 - kr70,000

        CHRISTIAN BERG 1893-1976 Stenblomman III Signerad och numrerad C.B. 4/5. Polerad brons, höjd 24,5, inklusive stensockel 33 cm. Komponerad 1955, utförd 1971-72 LITTERATUR Sven Sandström: Christian Berg - livslinjer och formtankar, Malmö 1962, jämför planscherna XXXIV och XXXV Torvald Berg: Christian, Förslöv 1991, karalognr 54...

        Stockholms Auktionsverket
      • CHRISTIAN BERG 1893-1976 Vänskulptur Signerad C.B.
        Oct. 28, 2010

        CHRISTIAN BERG 1893-1976 Vänskulptur Signerad C.B.

        Est: kr15,000 - kr20,000

        CHRISTIAN BERG 1893-1976 Vänskulptur Signerad C.B. Polerad och blästrad brons, höjd 16,5 cm, inklusive träsockel 21,5 cm. Komponerad 1966, utförd i 23 exemplar till de närmaste vännerna Sven Sandström nr 178 LITTERATUR: Torvald Berg: Christian, Förslöv 1991, katalognr 139

        Stockholms Auktionsverket
      • D - CHRISTIAN BERG 1894-1976 Kyrkskulptur Signerad
        May. 06, 2010

        D - CHRISTIAN BERG 1894-1976 Kyrkskulptur Signerad

        Est: kr150,000 - kr175,000

        D - CHRISTIAN BERG 1894-1976 Kyrkskulptur Signerad C.B. EX 4/5. Försilvrad brons, höjd 44,5, med stensockel 53,5 cm. Komponerad 1928 LITTERATUR Torvald Berg: Christian, Förslöv 1991, katalognr 30, jämför plansch sidorna 89 och 187 PROVENIENS: Galleri MDA, Helsingborg

        Stockholms Auktionsverket
      • CHRISTIAN BERG 1893-1976 Snäckspiral II Signerad
        Oct. 29, 2009

        CHRISTIAN BERG 1893-1976 Snäckspiral II Signerad

        Est: kr50,000 - kr60,000

        CHRISTIAN BERG 1893-1976 Snäckspiral II Signerad och numrerad C.B. Ex 5/5. Polerad brons, höjd 19 cm, med sockel av svart diabas 31 cm. PROVENIENS Konstnärens familj LITTERATUR Torvald Berg: Christian, Förslöv 1991, jämför katalognr 87 samt gipsförlagan på plansch sidan 194

        Stockholms Auktionsverket
      • CHRISTIAN BERG 1894-1976 Kapell vid hamnen Mykonos
        Oct. 29, 2009

        CHRISTIAN BERG 1894-1976 Kapell vid hamnen Mykonos

        Est: kr8,000 - kr10,000

        CHRISTIAN BERG 1894-1976 Kapell vid hamnen Mykonos Signerad och daterad Chr. Berg Mykonos 1954. Olja på duk fäst på pannå, 33 x 39 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • CHRISTIAN BERG 1893-1976 Accent - 1952 Signerad
        Apr. 28, 2009

        CHRISTIAN BERG 1893-1976 Accent - 1952 Signerad

        Est: kr50,000 - kr60,000

        CHRISTIAN BERG 1893-1976 Accent - 1952 Signerad C.B., märkt Ex 5/5. Polerad brons, höjd 50, med stensockel 60 cm. LITTERATUR Sven Sandström: Christian Berg - livslinjer och formtankar, Malmö 1962, jämför katalognr 71 samt plansch på sidan 39 Torvald Berg: Christian, Förslöv 1991, katalognr 50, jämför plansch på sidan 190 Skulpt...

        Stockholms Auktionsverket
      • CHRISTIAN BERG 1894-1976 Snäckspiral IV Signerad
        Apr. 28, 2009

        CHRISTIAN BERG 1894-1976 Snäckspiral IV Signerad

        Est: kr60,000 - kr70,000

        CHRISTIAN BERG 1894-1976 Snäckspiral IV Signerad C.B., märkt Ex: 5. Polerad brons, höjd 29, med sockel av svart diabas, 42 cm. Komponerad 1959 PROVENIENS Galleri MDA, Helsingborg LITTERATUR Sven Sandström: Christian Berg - livslinjer och formtankar, Malmö 1962, jämför plansch LII Sven Sandström: Christian Berg - miljöer ...

        Stockholms Auktionsverket
      • CHRISTIAN BERG 1894-1976 Torso-26 I Signerad och
        Apr. 28, 2009

        CHRISTIAN BERG 1894-1976 Torso-26 I Signerad och

        Est: kr125,000 - kr150,000

        CHRISTIAN BERG 1894-1976 Torso-26 I Signerad och daterad Chr Berg 1926, märkt Ex IIII. Polerad och mörkpatinerad brons, höjd 39, med sockel av svartlackerat trä, 52 cm Gjutarmärkt E. Pettersson Ex 1: Göteborgs Konstmuseum, inköpt 1928 Ex 2: La France Art Institute, Philadelphia, USA Ex 5: Såld på Stockholms Auktionsverk i nov...

        Stockholms Auktionsverket
      • CHRISTIAN BERG 1894-1976 Monumentalfigur II
        Apr. 28, 2009

        CHRISTIAN BERG 1894-1976 Monumentalfigur II

        Est: kr300,000 - kr400,000

        CHRISTIAN BERG 1894-1976 Monumentalfigur II Signerad C.B., märkt Ex: 4. Polerad brons, höjd 62,5, med sockel av svart granit, 76 cm. Komponerad 1927 1 ex i La France Art Institute, Philadelphia 1 ex i Malmö Museum LITTERATUR Sven Sandström: Christian Berg - Livslinjer och formtankar, Malmö 1962, jämför katalognr 8 Torvald...

        Stockholms Auktionsverket
      • Christian Berg (Swedish 1893-1876) Rocky
        Dec. 06, 2008

        Christian Berg (Swedish 1893-1876) Rocky

        Est: $700 - $900

        Christian Berg (Swedish 1893-1876) Rocky Coastal Scene Signed C. Berg l.r. Oil on canvas 10-3/4 x 13-3/4 in (27.3 x 35 cm)

        Weschler's
      • CHRISTIAN BERG 1893-1976 torso-72 signerad och
        Apr. 24, 2008

        CHRISTIAN BERG 1893-1976 torso-72 signerad och

        Est: kr50,000 - kr60,000

        CHRISTIAN BERG 1893-1976 torso-72 signerad och numrerad C.B. 5/5. Polerad brons, höjd 18, med stensockel 22 cm. komponerad 1972 sandström 197 lITTERATUR: Torvald Berg: Christian, Förslöv 1991, karalognr 154, jämför plansch sidan 202

        Stockholms Auktionsverket
      • CHRISTIAN BERG 1893-1976 vattenfigur II Signerad
        Apr. 24, 2008

        CHRISTIAN BERG 1893-1976 vattenfigur II Signerad

        Est: kr150,000 - kr200,000

        CHRISTIAN BERG 1893-1976 vattenfigur II Signerad och numrerad C.B. Ex. 3. Mattpolerad brons, höjd 42, med stensockel 54 cm. komponerad 1928/1929 lITTERATUR Sven Sandström: Christian Berg livslinjer och formtankar, Malmö 1962, katalognr 18, jämför plansch XIV Torvald Berg: Christian, Förslöv 1991, katalognr 38, jämför plansch ...

        Stockholms Auktionsverket
      • CHRISTIAN BERG 1894-1976 Tromb Signerad CB, morkt
        Nov. 01, 2007

        CHRISTIAN BERG 1894-1976 Tromb Signerad CB, morkt

        Est: kr60,000 - kr80,000

        CHRISTIAN BERG 1894-1976 Tromb Signerad CB, morkt Ex 5. Polerad brons, hojd 26, med sockel av svart diabas 37 cm. Komponerad 1972 SandstROM 198 LITTERATUR: Torvald Berg: Christian, Forslov 1991, katalognr 155, jomfor plansch sidan 202

        Stockholms Auktionsverket