Fritz von Dardel Auction Price Results

DARDEL, FRITZ VON (1817-1901) "à la grande

Lot 6194: DARDEL, FRITZ VON (1817-1901) "à la grande

Auction Date: Dec 14, 2011

Estimate: 2,000 kr - 2,500 kr

Location: Stockholm, SE

Auction House: Stockholms Auktionsverket

View additional info

Log in or Create account to view price data

FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Grevinnan Hedvig

Lot 2548: FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Grevinnan Hedvig

Auction Date: May 25, 2011

Estimate: 5,000 kr - 6,000 kr

Description: FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Grevinnan Hedvig Bråkenhielm, född Lewenhaupt på promenad med sin vita hund vid utsikten från Lilla Sveden ned mot Edsvikens inlopp mot Stocksund, Ulriksdal Signerad och daterad F v Dardel Schweden Juni 1869. Akvarellerad pennteckning på papper, 21,5 x 29,5 cm.
...

Location: Stockholm, SE

View additional info

FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Landskap med ryttare

Lot 2547: FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Landskap med ryttare

Auction Date: May 25, 2011

Estimate: 6,000 kr - 8,000 kr

Location: Stockholm, SE

View additional info

DARDEL Fritz von (1817-1901), akvareller 3 st,

Lot 5596: DARDEL Fritz von (1817-1901), akvareller 3 st,

Auction Date: May 17, 2011

Estimate: 2,000 kr - 3,000 kr

Description: DARDEL Fritz von (1817-1901), akvareller 3 st, "Loma kyrka försvaras av Smålands grenadierer" a tergo "fältmanöver nära Malmö 2 julii 1848"; "Ekornavall 14/7 1849" och a tergo "Fältmanöver vid axvalla läger -1849"; "Högkvarteret kl 1/2 5 på morgonen Junii 1849" samt uppräkning av avbildade officerare: HKH, Klint, W Sandels, Dardel, Edman, B Cederst......

Location: Stockholm, SE

View additional info

FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Qui m´aime me suive

Lot 2133: FRITZ VON DARDEL 1817-1901 Qui m´aime me suive

Auction Date: May 28, 2009

Estimate: 3,000 kr - 4,000 kr

Location: Stockholm, SE

View additional info

DARDEL, FRITZ von, 1817-1901 'Väntning på audièns

Lot 13: DARDEL, FRITZ von, 1817-1901 'Väntning på audièns

Auction Date: Nov 24, 2007

Estimate: 0 kr - 1,500 kr

Description: DARDEL, FRITZ von, 1817-1901 'Väntning på audièns 26 maj 1853'. Sepiateckning. Signerad. 34,5x21,5. På baksidan 'Underdånigaste Förslag öfver Militarie Personalen vid Kongl.Majts Flotta vid slutet af 3dje Kvartalet 1852'....

Location: Lund, SE

Auction House: Crafoord Auktioner

View additional info

similar artists