Albert Johansson Sold at Auction Prices

  • Albert Johansson
    Aug. 27, 2013

    Albert Johansson

    Est: kr8,000 - kr10,000

    Albert Johansson 1926-1998. "In Medias Res I". Signerad och daterad Albert Johansson 1967 samt a tergo signerad, daterad och betitlad. Olja på pannå, 85 x 70.

    Auktionskammare Uppsala
  • ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Oljemålning på pannå
    May. 11, 2013

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Oljemålning på pannå

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Oljemålning på pannå "Den inre rymden I." Signerad A tergo daterad 1981 122 x 91 cm 5% Resale royalty will be added to this lot if it exceeds 2225

    Skanes Action House
  • Albert Johansson, Den gåtfulla drömmen 33 ALBERT
    Apr. 25, 2013

    Albert Johansson, Den gåtfulla drömmen 33 ALBERT

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Albert Johansson, Den gåtfulla drömmen 33 ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Den gåtfulla drömmen 33 Signerad Albert Johansson samt daterad på baksidan 1982. Olja på pannå, 91 x 122 cm. PROVENIENS: Galleri Miguel

    Stockholms Auktionsverket
  • Albert Johansson, Målning ALBERT JOHANSSON
    Apr. 25, 2013

    Albert Johansson, Målning ALBERT JOHANSSON

    Est: kr12,000 - kr15,000

    Albert Johansson, Målning ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad Albert Johansson. Limfärg/olja på pannå, 91 x 122 cm. PROVENIENS: Beijers Auktioner, Moderna, hösten 1988, katalognr 133 Börje Lantz

    Stockholms Auktionsverket
  • Albert Johansson, Rivalitet ALBERT JOHANSSON
    Apr. 25, 2013

    Albert Johansson, Rivalitet ALBERT JOHANSSON

    Est: kr30,000 - kr35,000

    Albert Johansson, Rivalitet ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Rivalitet Signerad och daterad på baksidan Albert Johansson 1978. Limfärg/olja på pannå, 91 x 122 cm. PROVENIENS: Galleri Miguel de Agustin

    Stockholms Auktionsverket
  • Albert Johansson, Tablå ALBERT JOHANSSON 1926-1998
    Apr. 25, 2013

    Albert Johansson, Tablå ALBERT JOHANSSON 1926-1998

    Est: kr30,000 - kr35,000

    Albert Johansson, Tablå ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Tablå Signerad och daterad på baksidan Albert Johansson 1978. Limfärg/olja på pannå, 91 x 122 cm. PROVENIENS: Galleri Miguel de Agustin

    Stockholms Auktionsverket
  • Albert Johansson, Neapel I ALBERT JOHANSSON
    Apr. 25, 2013

    Albert Johansson, Neapel I ALBERT JOHANSSON

    Est: kr25,000 - kr30,000

    Albert Johansson, Neapel I ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Neapel I Signerad Albert Johansson. På baksidan signerad och daterad Albert 1977-78. Limfärg på pannå, 152 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Albert Johansson, Fjodors II ALBERT JOHANSSON
    Apr. 25, 2013

    Albert Johansson, Fjodors II ALBERT JOHANSSON

    Est: kr30,000 - kr40,000

    Albert Johansson, Fjodors II ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Fjodors II (Dostojevskij) Signerad och daterad på baksidan Albert Johansson 1965. Bemålat assemblage på pannå, 53 x 74 cm. PROVENIENS: Galerie Nordenhake

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 25, 2013

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Albert Johansson, Målning ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad Albert Johansson. Olja på pannå, 91 x 122 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, våren 2006, katalognr 779

    Stockholms Auktionsverket
  • Albert Johansson, Den gåtfulla drömmen VIII ALBERT
    Apr. 25, 2013

    Albert Johansson, Den gåtfulla drömmen VIII ALBERT

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Albert Johansson, Den gåtfulla drömmen VIII ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Den gåtfulla drömmen VIII Signerad Albert Johansson samt på baksidan signerad och daterad Albert Johansson 1981. Olja på pannå, 91 x 122

    Stockholms Auktionsverket
  • Albert Johansson, Fata Morgana ALBERT JOHANSSON
    Apr. 25, 2013

    Albert Johansson, Fata Morgana ALBERT JOHANSSON

    Est: kr25,000 - kr30,000

    Albert Johansson, Fata Morgana ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Fata Morgana Signerad på baksidan Albert Johansson. Olja på pannå, 91 x 122 cm. PROVENIENS: Nordén Auktioner, Stockholm

    Stockholms Auktionsverket
  • Albert Johansson, Målning - Vertikalt rött ALBERT
    Apr. 25, 2013

    Albert Johansson, Målning - Vertikalt rött ALBERT

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Albert Johansson, Målning - Vertikalt rött ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning - Vertikalt rött Signerad Albert Johansson. På baksidan signerad och daterad Albert Johansson 1988. Olja på pannå, 91 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 25, 2013

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Albert Johansson, Målning ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad Albert Johansson. Olja på pannå, 91 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • Albert Johansson, Konnexion 58 ALBERT JOHANSSON
    Apr. 25, 2013

    Albert Johansson, Konnexion 58 ALBERT JOHANSSON

    Est: kr25,000 - kr30,000

    Albert Johansson, Konnexion 58 ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Konnexion 58 - Aningslös plan om expansionistiska ideal och felfunktioner Signerad och daterad Albert Johansson 1972-73. Blandteknik på pannå, 122 x 152,5

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 25, 2013

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 25, 2013

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Albert Johansson, Målning ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad Albert Johansson. Olja på pannå, 92 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 25, 2013

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Stockholms Auktionsverket
  • Albert Johansson 1926-1998. "Vas och kanna".
    Apr. 09, 2013

    Albert Johansson 1926-1998. "Vas och kanna".

    Est: kr4,000 - kr5,000

    Albert Johansson 1926-1998. "Vas och kanna". Signerad Albert Johansson. Olja på pannå, 62 x 72.

    Auktionskammare Uppsala
  • Albert Johansson 1926-1998. "Fata Morgana 2".
    Apr. 09, 2013

    Albert Johansson 1926-1998. "Fata Morgana 2".

    Est: kr6,000 - kr8,000

    Albert Johansson 1926-1998. "Fata Morgana 2". Signerad Albert Johansson. Olja på pannå, 91 x 122.

    Auktionskammare Uppsala
  • Albert Johansson 1926-1998. "Mötande former".
    Mar. 05, 2013

    Albert Johansson 1926-1998. "Mötande former".

    Est: kr6,000 - kr8,000

    Albert Johansson 1926-1998. "Mötande former". Monogramsignerad och daterad AJ 51. Olja på duk, 37 x 45.

    Auktionskammare Uppsala
    Apr. 25, 2012

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Albert Johansson, Målning ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad Albert Johansson. Tempera på pannå, 91 x 122 cm. PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, hösten 2010, katalognr 1009

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 25, 2012

    Est: kr15,000 - kr18,000

    Stockholms Auktionsverket
  • Albert Johansson 1926-1998. Komposition. Signerad
    Jan. 31, 2012

    Albert Johansson 1926-1998. Komposition. Signerad

    Est: kr6,000 - kr8,000

    Auktionskammare Uppsala
    Jan. 31, 2012

    Est: kr4,000 - kr5,000

    Auktionskammare Uppsala
  • D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad
    Apr. 13, 2011

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad

    Est: kr15,000 - kr18,000

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad Albert Johansson. Limfärg/olja på pannå, 90 x 120 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad på
    Apr. 13, 2011

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad på

    Est: kr18,000 - kr20,000

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad på baksidan Albert Johansson. Limfärg/olja på pannå, 91 x 121 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Ta´mata III
    Apr. 13, 2011

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Ta´mata III

    Est: kr12,000 - kr15,000

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Ta´mata III Signerad Albert Johansson samt daterad på baksidan 1979-1982. Limfärg/olja på pannå, 90 x 120 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Lergöksdansen
    Apr. 13, 2011

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Lergöksdansen

    Est: kr15,000 - kr18,000

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Lergöksdansen Signerad Albert Johansson samt daterad på baksidan 1986-87. Limfärg/olja på pannå, 91 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Tecken för hymn /
    Apr. 13, 2011

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Tecken för hymn /

    Est: kr25,000 - kr30,000

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Tecken för hymn / Minarobens minnesbild Signerad och daterad på baksidan Albert Johansson 1962-64. Limfärg/cementspackel/olja på pannå, 122 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Manifestation
    Apr. 13, 2011

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Manifestation

    Est: kr30,000 - kr35,000

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Manifestation Signerad och daterad på baksidan Albert Johansson 1963. Limfärg/cementspackel/olja på pannå, 140,5 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Den gåtfulla
    Apr. 13, 2011

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Den gåtfulla

    Est: kr12,000 - kr15,000

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Den gåtfulla drömmen IV Signerad Albert Johansson samt daterad på baksidan 1981. Limfärg/olja på pannå, 91 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    Apr. 13, 2011

    Est: kr12,000 - kr15,000

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad Albert Johansson. Limfärg/olja på pannå, 91 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Gryning I Signerad
    Apr. 13, 2011

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Gryning I Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Gryning I Signerad Albert Johansson samt daterad på baksidan 1980. Limfärg/olja på pannå, 91 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Dharma I Signerad
    Apr. 13, 2011

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Dharma I Signerad

    Est: kr20,000 - kr25,000

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Dharma I Signerad och daterad på baksidan Albert Johansson 1959. Limfärg på pannå, 100 x 60 cm. PROVENIENS Sveriges Allmänna Konstförening 1960

    Stockholms Auktionsverket
  • D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Rymdstilleben /
    Apr. 13, 2011

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Rymdstilleben /

    Est: kr8,000 - kr10,000

    D - ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Rymdstilleben / Kamrat från Mars Signerad och daterad Albert Johansson -60. Blandteknik och collage på papp, 68,5 x 68,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • JOHANSSON, Albert (1926-1998): "Gena", signerad
    Mar. 22, 2011

    JOHANSSON, Albert (1926-1998): "Gena", signerad

    Est: - kr5,000

    JOHANSSON, Albert (1926-1998): "Gena", signerad och daterad Albert Johansson -60, blandteknik/collage, 70x60

    Stockholms Auktionsverket
  • ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Stapelvara XV Signerad
    Oct. 28, 2010

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Stapelvara XV Signerad

    Est: kr25,000 - kr30,000

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Stapelvara XV Signerad och daterad på baksidan Albert Johansson 1968. Bemålat assemblage på pannå, 61,5 x 51 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Konnexion 58 Aningslös
    Oct. 28, 2010

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Konnexion 58 Aningslös

    Est: kr18,000 - kr20,000

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Konnexion 58 Aningslös plan om expansionistiska ideal och felfunktioner Signerad Albert Johansson 1972-73. Blandteknik på pannå, 122 x 152,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Civilisationen kan
    Oct. 28, 2010

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Civilisationen kan

    Est: kr20,000 - kr25,000

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Civilisationen kan utvecklas utan trä - men gå under utan träd Signerad och daterad på baksidan Albert Johansson 1974. Olja på pannå, 120 x 150 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Lergöksvalsen Signerad
    Oct. 28, 2010

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Lergöksvalsen Signerad

    Est: kr12,000 - kr15,000

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Lergöksvalsen Signerad Albert Johansson samt daterad på baksidan 1986-87. Tempera på pannå, 91 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Den inre rymden VII
    Oct. 28, 2010

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Den inre rymden VII

    Est: kr18,000 - kr20,000

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Den inre rymden VII Signerad Albert Johansson samt daterad på baksidan 1979. Tempera på pannå, 152,5 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad Albert
    Oct. 28, 2010

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad Albert

    Est: kr12,000 - kr15,000

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad Albert Johansson. Olja på pannå, 91 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Fysionomik VII Signerad
    Oct. 27, 2010

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Fysionomik VII Signerad

    Est: kr15,000 - kr20,000

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Fysionomik VII Signerad och daterad på baksidan Albert Johansson 1968. Bemålat assemblage på pannå, 61,5 x 43 cm. PROVENIENS Galleri AE, Göteborg 1968

    Stockholms Auktionsverket
  • ALBERT JOHANSSON Sweden 1926-1998 Divination III
    Mar. 17, 2010

    ALBERT JOHANSSON Sweden 1926-1998 Divination III

    Est: kr8,000 - kr10,000

    ALBERT JOHANSSON Sweden 1926-1998 Divination III Signed and dated verso Albert Johansson 1965 with dedication "Till Ragnar 17/12 -65 Albert". Painted assemblage on panel, 91,5 x 17,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ALBERT JOHANSSON Sweden 1926-1998 Fjodor III
    Mar. 17, 2010

    ALBERT JOHANSSON Sweden 1926-1998 Fjodor III

    Est: kr12,000 - kr15,000

    ALBERT JOHANSSON Sweden 1926-1998 Fjodor III (Dostojevskij) Signed and dated verso Albert Johansson 1965. Assemblage on panel, 42 x 53,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket
    Oct. 29, 2009

    Est: kr10,000 - kr12,000

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Målning Signerad Albert Johansson samt daterad på baksidan 1981. Blandteknik på pannå, 91 x 122 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Fysionomik 12 Signerad
    Oct. 29, 2009

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Fysionomik 12 Signerad

    Est: kr25,000 - kr30,000

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Fysionomik 12 Signerad och daterad på baksidan Albert Johansson 1969. Bemålat assemblage på pannå, 51,5 x 30 cm.

    Stockholms Auktionsverket
  • ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Rymdcirkus Signerad och
    Oct. 29, 2009

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Rymdcirkus Signerad och

    Est: kr30,000 - kr40,000

    ALBERT JOHANSSON 1926-1998 Rymdcirkus Signerad och daterad på baksidan Albert Johansson 1961. Ristat och bemålat betongspackel med sand på pannå, 91 x 181,5 cm.

    Stockholms Auktionsverket