Ernst Josephson Sold at Auction Prices

Painter, Etcher, b. 1851 - d. 1906

      • Ernst Josephson, "Bacchus"
        Jun. 07, 2018

        Ernst Josephson, "Bacchus"

        Est: kr18,000 - kr20,000

        Probably executed around 1889. Indian ink, oval, 22.5 x 18.5 cm.

        Bukowskis
      • ERNST JOSEPHSON | 14 juillet
        Dec. 13, 2017

        ERNST JOSEPHSON | 14 juillet

        Est: £400,000 - £600,000

        oil on canvas

      • Ernst Josephson 1851-1906 Riddare. Signerad Ernst
        Jun. 13, 2013

        Ernst Josephson 1851-1906 Riddare. Signerad Ernst

        Est: kr10,000 - kr12,000

        Ernst Josephson 1851-1906 Riddare. Signerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 35,5 x 22 Signed Ernst Josephson. Ink on paper, 35.5 x 22 cm.

        Auktionskammare Uppsala
      • Ernst Josephson 1851-1906 "Papagena". Signed Ernst
        May. 28, 2013

        Ernst Josephson 1851-1906 "Papagena". Signed Ernst

        Est: kr15,000 - kr20,000

        Ernst Josephson 1851-1906 "Papagena". Signed Ernst Josephson. Indian ink on paper 36 x 22 cm.

        Bukowskis
      • Ernst Josephson 1851-1906 "Blommans själ (Brevets
        May. 28, 2013

        Ernst Josephson 1851-1906 "Blommans själ (Brevets

        Est: kr150,000 - kr175,000

        Ernst Josephson 1851-1906 "Blommans själ (Brevets hemlighet)" (The soul of the flower / The secret of the letter). Signed Ernst Josephson and dated 1895 on the backing paper on verso. Watercolour, oil and pencil on paper 21.5 x 13 cm.

        Bukowskis
      • Ernst Josephson 1851-1906. "Den gamle jägaren".
        Mar. 05, 2013

        Ernst Josephson 1851-1906. "Den gamle jägaren".

        Est: kr6,000 - kr8,000

        Ernst Josephson 1851-1906. "Den gamle jägaren". Olja på duk, 45 x 54,5.

        Auktionskammare Uppsala
      • Ernst Josephson, Aslak ERNST JOSEPHSON 1851-1906
        Dec. 05, 2012

        Ernst Josephson, Aslak ERNST JOSEPHSON 1851-1906

        Est: kr20,000 - kr25,000

        Stockholms Auktionsverket
      • Ernst Josephson 1851-1906. "Manshuvud med kluvet
        Oct. 09, 2012

        Ernst Josephson 1851-1906. "Manshuvud med kluvet

        Est: kr3,000 - kr4,000

        Auktionskammare Uppsala
      • Ernst Josephson: Compositions with figures. Both
        Sep. 26, 2012

        Ernst Josephson: Compositions with figures. Both

        Est: kr20,000 - kr24,000

        Ernst Josephson: Compositions with figures. Both signed Ernst Josephson. Pen on paper. Sheet size each 36 x 22 cm. (2) Compositions with figures. Both signed Ernst Josephson. Pen on paper. Sheet size each 36 x 22 cm. (2)

        Bruun Rasmussen Auctioneers
        Aug. 27, 2012

        Est: kr5,000 - kr6,000

        Auktionskammare Uppsala
      • ERNST JOSEPHSON, 1851-1906, Näcken, Signerad
        Dec. 07, 2011

        ERNST JOSEPHSON, 1851-1906, Näcken, Signerad

        Est: kr60,000 - kr70,000

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON, 1851-1906, Bacchus, Tusch på
        Dec. 07, 2011

        ERNST JOSEPHSON, 1851-1906, Bacchus, Tusch på

        Est: kr40,000 - kr50,000

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON, 1851-1906, Sankta Cecilia
        Dec. 07, 2011

        ERNST JOSEPHSON, 1851-1906, Sankta Cecilia

        Est: kr8,000 - kr10,000

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON, 1851-1906, Flicka i folkdräkt
        Dec. 07, 2011

        ERNST JOSEPHSON, 1851-1906, Flicka i folkdräkt

        Est: kr12,000 - kr15,000

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Roches Louvigny, Il de
        May. 25, 2011

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Roches Louvigny, Il de

        Est: kr250,000 - kr300,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Roches Louvigny, Il de Bréhat Signerad Ernst Josephson. Olja på pannå, 26 x 35 cm. Utförd 1887 PROVENIENS: World House Galleries, New York Collection Sten Lindeberg, Stockholm Likt den samtida Edvard Munch kantades Ernst Josephsons mentala hälsa av upprepade neuroser. Under en skogspromenad i Norge 187...

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Par vid byggnad Sigerad
        May. 25, 2011

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Par vid byggnad Sigerad

        Est: kr8,000 - kr10,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Par vid byggnad Sigerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 34 x 20 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Den lilla kolargossen
        May. 25, 2011

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Den lilla kolargossen

        Est: kr12,000 - kr15,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Den lilla kolargossen Signerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 37,5 x 22,5 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • JOSEPHSON, ERNST (1851-1906), svensk konstnär,
        Dec. 16, 2010

        JOSEPHSON, ERNST (1851-1906), svensk konstnär,

        Est: kr2,000 - kr3,000

        JOSEPHSON, ERNST (1851-1906), svensk konstnär, poet. Egenhändigt skrivet brev i 3 sidor i oktavformat, daterat Stockholm d. 30 october 1873, och undertecknat Ernst Josephson. Brevet börjar "Kära farbror" och Josephson skriver om den "djupa slummer, som smugit sig öfver konstnärsverlden i denna goda staden..." och han tar därför farväl då han tänker... Read more

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Utan titel Sigerad Ernst
        Dec. 08, 2010

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Utan titel Sigerad Ernst

        Est: kr12,000 - kr15,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Utan titel Sigerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 34 x 20 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Sittande svartklädd dam
        Jun. 03, 2010

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Sittande svartklädd dam

        Est: kr200,000 - kr250,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Sittande svartklädd dam Olja på pannå, 32,5 x 24 cm. Utförd i Paris 1881 förmodligen samma modell som i målningen Konvalescens (Göteborgs Konstmuseum) PROVENIENS Fru Loo Osterman Nordén Auktioner, maj 1999 UTSTÄLLD Ernst Josephson Minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1951 LITTER...

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Ung man Signerad Ernst
        Jun. 03, 2010

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Ung man Signerad Ernst

        Est: kr5,000 - kr6,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Ung man Signerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 20 x 12,5 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Lagen och Profeterna (en
        Jun. 03, 2010

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Lagen och Profeterna (en

        Est: kr12,000 - kr15,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Lagen och Profeterna (en blick på tiden) Signerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 37 x 22,5 cm. PROVENIENS: Galerie Pierre, Stockholm

        Stockholms Auktionsverket
      • - ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Lagen och Profeterna
        Nov. 26, 2009

        - ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Lagen och Profeterna

        Est: kr20,000 - kr25,000

        - ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Lagen och Profeterna (en blick på tiden) Signerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 37 x 22,5 cm. PROVENIENS: Galerie Pierre, Stockholm Läs mer

        Stockholms Auktionsverket
      • - ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Hermes Signerad Ernst
        Nov. 26, 2009

        - ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Hermes Signerad Ernst

        Est: kr20,000 - kr25,000

        - ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Hermes Signerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 38 x 22 cm. PROVENIENS: Fritzes kungliga hovbokhandel Läs mer

        Stockholms Auktionsverket
      • - ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Den förgrymmade fadern
        Nov. 26, 2009

        - ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Den förgrymmade fadern

        Est: kr12,000 - kr15,000

        - ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Den förgrymmade fadern Signerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 35 x 21 cm. PROVENIENS: Sten Lindebergs samling UTSTÄLLD: Minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1951, katalognr 596 Läs mer

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Mansfigur Signerad Ernst
        May. 28, 2009

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Mansfigur Signerad Ernst

        Est: kr8,000 - kr10,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Mansfigur Signerad Ernst Joephson. Tusch på papper, 33 x 20 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Sex huvuden Signerad
        May. 28, 2009

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Sex huvuden Signerad

        Est: kr15,000 - kr18,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Sex huvuden Signerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 35,5 x 21,5 cm. PROVENIENS: Galerie Pierre, Stockholm

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Figurstudie Signerad
        May. 28, 2009

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Figurstudie Signerad

        Est: kr10,000 - kr12,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Figurstudie Signerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 36 x 22 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Renässanskvinna Tusch på
        May. 28, 2009

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Renässanskvinna Tusch på

        Est: kr15,000 - kr18,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Renässanskvinna Tusch på papper, 37 x 21,5 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Ernst Josephson 1851-1906. Porträtt av man.
        Dec. 02, 2008

        Ernst Josephson 1851-1906. Porträtt av man.

        Est: kr8,000 - kr10,000

        Ernst Josephson 1851-1906. Porträtt av man. Signerad Ernst Josephson. Tusch på papper, 32,5 x 19,5. Obetydliga veck.

        Auktionskammare Uppsala
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Liggande modell Signerad
        Nov. 27, 2008

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Liggande modell Signerad

        Est: kr840 - kr1,050

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Liggande modell Signerad Ernst Josephson. Svartkrita/täckvitt på papper, 42,5 x 60,5 cm. Signerad och daterad av Ernst Josephsons lärare på Konstakademien, Georg von Rosen, GvR December 1875

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Prins med guldpokal
        Nov. 27, 2008

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Prins med guldpokal

        Est: kr2,100 - kr2,600

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Prins med guldpokal Signerad Ernst Joephson. Tusch på papper, 34 x 20 cm. PROVENIENS: Gösta Stenman, Stockholm

        Stockholms Auktionsverket
      • Ernst Josephson Swedish 1851-1906 , militär fantasi (military fantasy) oil and ink on panel
        May. 30, 2008

        Ernst Josephson Swedish 1851-1906 , militär fantasi (military fantasy) oil and ink on panel

        Est: £100,000 - £150,000

        signed Ernst Josephson lower right oil and ink on panel

      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Porträtt av man i scarf
        May. 29, 2008

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Porträtt av man i scarf

        Est: kr150,000 - kr200,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Porträtt av man i scarf och stråhatt Signerad och daterad Ernst Josephson oct 1871. Olja på duk, 73 x 59 cm. PROVENIENS Fru Edla Larsson, Uppsala Auktion, Christie´s, Scandinavian Sale, London 1989, nr 282 UTSTÄLLD Ernst Josephson, Målningar ur privata samlingar, Galerie S:t Lucas, Stockholm 1942, ... Ändring/Sale room notice Porträttet föreställer möjligtvis en av Ernst Josephsons farbröder; musikdirektören Jakob Axel Josephson (1818-1880), musikhandlaren Eduard Ephraim Josephson (1825-1882) eller fotografen Martin Meyer Josephson (1821-1885). Jfr. illustration 1 (foto): Jakob Axel Josephson (1818-1880) Kungliga biblioteket. Jfr. illustration 2 (foto): Ludwig Josephson (1852-1899) Kungliga Biblioteket.

        Stockholms Auktionsverket
        May. 29, 2008

        Est: kr25,000 - kr30,000

        Stockholms Auktionsverket
        May. 29, 2008

        Est: kr12,000 - kr15,000

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Ord till Carl den XII:s
        Nov. 29, 2007

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Ord till Carl den XII:s

        Est: kr12,000 - kr15,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Ord till Carl den XII:s marsch vid Narva Signerad Ernst Josephson. Tusch 38 x 23 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Gustav II Adolf Signerad
        Nov. 29, 2007

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Gustav II Adolf Signerad

        Est: kr12,000 - kr15,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Gustav II Adolf Signerad Ernst Josephson. Blyerts, 35,5 x 22 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Interir med kakelugn och
        Nov. 29, 2007

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Interir med kakelugn och

        Est: kr20,000 - kr25,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Interir med kakelugn och piano Signerad Ernst Josephson. Tusch, 38 x 23 cm. PROVENIENS: Inkpt i konsthandel i Stockholm 1954 av nuvarande garens far

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Erik XIV och Karin
        Nov. 29, 2007

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Erik XIV och Karin

        Est: kr300,000 - kr400,000

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Erik XIV och Karin Mansdotter Signerad Ernst Josephson. Akvarell/tusch, 34,5 x 21 cm. Pa 1760-talet papekade en fransk konstknnare att han vrderade teckningarna av de stora mstarna langt hgre n deras malningar. Teckningen betraktades ju i regel som det frsta utkastet till en id‚ och han ansag att det enda...

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Kvinna med solfjäder
        May. 31, 2007

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Kvinna med solfjäder

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Kvinna med solfjäder Tusch, 30 x 18 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Prinsessa i soluppgång
        May. 31, 2007

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Prinsessa i soluppgång

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Prinsessa i soluppgång Tusch, 17,5 x 11 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Spinnande kulla
        May. 31, 2007

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Spinnande kulla

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1852-1921 Den 3 juni 1814
        May. 31, 2007

        ERNST JOSEPHSON 1852-1921 Den 3 juni 1814

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Kvinna med fackla
        May. 31, 2007

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Kvinna med fackla

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Kvinna med fackla Signerad Ernst Josephson. Tusch, 33 x 20 cm. PROVENIENS: Tidigare i författaren Carl-Emil Englunds samling

        Stockholms Auktionsverket
        May. 31, 2007

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Ord till Carl den XII:s marsch vid Narva Signerad Ernst Josephson. Tusch, 38 x 22,5 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Blommande själv /
        May. 31, 2007

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Blommande själv /

        ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Blommande själv / Brevets hemlighet Tusch, 21,5 x 13,5 cm. PROVENIENS: Tidigare i direktör H. G. Turitz samling, Göteborg UTSTÄLLD: Minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1951, katalognr 420 Folk

        Stockholms Auktionsverket