Jack Kampmann Sold at Auction Prices

    • Jack Kampmann (1914-1989)
      Jan. 28, 2024

      Jack Kampmann (1914-1989)

      Est: kr500 - kr1,000

      Litografi, Færøsk bygd, signeret og dedikeret samt dateret 1974, 50 x 55/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989)
      Dec. 09, 2023

      Jack Kampmann (1914-1989)

      Est: kr3,000 - kr6,000

      Parti fra Færøerne. Signeret Jack Kampmann. Olie på lærred. 65 x 81/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann
      Nov. 05, 2023

      Jack Kampmann

      Est: kr400 - kr800

      Litografi, signeret og nummereret 204/350, dateret 1988, 30 x 40/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989)
      Aug. 26, 2023

      Jack Kampmann (1914-1989)

      Est: kr2,000 - kr4,000

      Parti fra Færøerne med huse, olie på lærred, signeret, 33 x 41/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989)
      Jun. 18, 2023

      Jack Kampmann (1914-1989)

      Litografi, motiv fra Færøerne, signeret, dateret 1971 samt nummereret 94/100, 54 x 67 cm. /CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989)
      May. 20, 2023

      Jack Kampmann (1914-1989)

      Est: kr300 - kr600

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989)
      Jan. 30, 2023

      Jack Kampmann (1914-1989)

      Litografi, parti fra Færøerne, signeret og dateret 1970, fremstår nedsunken i ramme samt med brugsspor, 50 x 73 /CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989)
      Aug. 27, 2022

      Jack Kampmann (1914-1989)

      Est: kr1,500 - kr3,000

      Parti med bygd fra Færøerne, olie på lærred, 28 x 35/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Kampmann, Jack (1914 London - Dänemark 1989)
      Jun. 18, 2022

      Kampmann, Jack (1914 London - Dänemark 1989)

      Est: €500 - €600

      Winterliche Dorfansicht. Öl/Lwd., li. u. sign. 38x 46 cm. R.

      May. 21, 2022

      Est: kr800 -

      Jack Kampmann (1914-1989)# Parti fra Færøerne, litografi, nr. 52/300, dat. 1980, 40 x 30/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      May. 21, 2022

      Est: kr800 -

      Jack Kampmann (1914-1989)# Parti fra Færøerne, litografi, nr. 52/300, dat. 1980, 40 x 35/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      Mar. 26, 2022

      Est: €600 - €720

      Dec. 11, 2021

      Est: kr400 - kr800

      Jack Kampmann (1914-1989)# Huse på Færøerne, litografi, signeret og nummereret 85/300, 46 x 56/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      May. 15, 2021

      Est: kr10,000 -

      Jack Kampmann (1914-1989)# Parti fra Færøerne med talrige huse og udsigt til vand, olie på lærred, 65 x 81/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      Dec. 05, 2020

      Est: kr400 - kr800

      Jack Kampmann (1914-1989)# Komposition med huse, litografi, signeret og dateret 1986 samt nr. 57/270, 50 x 59

      Svendborg Auktionerne ApS
      Dec. 05, 2020

      Est: kr400 - kr800

      Jack Kampmann (1914-1989)# Landskab med huse, litografi, sign. og nummeret med blyant, 37/300, dat. 1981, 49 x59/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      Dec. 05, 2020

      Est: kr300 - kr600

      Jack Kampmann (1914-1989)# Landskab med huse, litografi, sign. og nummeret med blyant, 243/260, dat. 1961, 39 x 53/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      Oct. 10, 2020

      Est: kr250 - kr500

      Jack Kampmann (1914-1989)# Landskab med huse, litografi, sign. og nummereret nr. 254/260, 39 x 47/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      Oct. 10, 2020

      Est: kr400 - kr800

      Jack Kampmann (1914-1989)# Landskab med huse, litografi, sign. og nummereret nr. 25/280, 50 x 63/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann, Johannes Hoffmeister og Svend Saabye# 5 litografier
      Aug. 20, 2020

      Jack Kampmann, Johannes Hoffmeister og Svend Saabye# 5 litografier

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989)# Landskab med huse, litografi, sign. og nummeret med blyant, 281/290, dat.
      Aug. 15, 2020

      Jack Kampmann (1914-1989)# Landskab med huse, litografi, sign. og nummeret med blyant, 281/290, dat.

      Est: kr250 - kr500

      Jack Kampmann (1914-1989)# Landskab med huse, litografi, sign. og nummeret med blyant, 281/290, dat. 1981, 47 x 57/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989)# Landskab med huse, litografi, sign. og nummeret med blyant, 50/245, dat.
      Aug. 15, 2020

      Jack Kampmann (1914-1989)# Landskab med huse, litografi, sign. og nummeret med blyant, 50/245, dat.

      Est: kr400 - kr800

      Jack Kampmann (1914-1989)# Landskab med huse, litografi, sign. og nummeret med blyant, 50/245, dat. 1988, 54 x 66/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989)# Færøsk bygd med huse, olie på lærred, 24 x 33/ CD
      Aug. 15, 2020

      Jack Kampmann (1914-1989)# Færøsk bygd med huse, olie på lærred, 24 x 33/ CD

      Est: kr1,500 - kr3,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989) Litografi
      Mar. 07, 2020

      Jack Kampmann (1914-1989) Litografi

      Est: kr400 - kr800

      Jack Kampmann (1914-1989) Litografi Komposition med kirke signeret og dateret 1987 samt nr. 54/300 52 x 69/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
      Mar. 07, 2020

      Est: kr400 - kr800

      Jack Kampmann (1914-1989) Litografi Komposition med hus signeret og dateret 1985 samt nr. 192/310 50 x 60/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989)# Partier fra Færøerne, 2 litografier, sign. og nu
      May. 18, 2019

      Jack Kampmann (1914-1989)# Partier fra Færøerne, 2 litografier, sign. og nu

      Est: - kr800

      Jack Kampmann (1914-1989)# Partier fra Færøerne, 2 litografier, sign. og nummeret med blyant, nr. 127/260 og 261/280, 40 x 50 og 47 x 60

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989# Litografi, Parti fra Færøerne sign. og nummerere
      May. 18, 2019

      Jack Kampmann (1914-1989# Litografi, Parti fra Færøerne sign. og nummerere

      Est: - kr500

      Jack Kampmann (1914-1989# Litografi, Parti fra Færøerne sign. og nummereret 173/ 250, fremstår med defekt glas, 48 x 57

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989)# Litografi, parti fra Færøerne, sign. og nummere
      May. 18, 2019

      Jack Kampmann (1914-1989)# Litografi, parti fra Færøerne, sign. og nummere

      Est: - kr600

      Jack Kampmann (1914-1989)# Litografi, parti fra Færøerne, sign. og nummereret 4/ 260, 48 x 66

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989)# Bygdparti fra Færøerne med huse, olie på lærred,
      May. 18, 2019

      Jack Kampmann (1914-1989)# Bygdparti fra Færøerne med huse, olie på lærred,

      Est: - kr8,000

      Jack Kampmann (1914-1989)# Bygdparti fra Færøerne med huse, olie på lærred, 65 x 81/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann# Litografi, 176/300, signeret og nummereret, 49 x 55
      Dec. 08, 2018

      Jack Kampmann# Litografi, 176/300, signeret og nummereret, 49 x 55

      Est: - kr500

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann# Parti fra Færøerne, med peroner og hustage, olie på lærred,
      Aug. 19, 2017

      Jack Kampmann# Parti fra Færøerne, med peroner og hustage, olie på lærred,

      Jack Kampmann# Parti fra Færøerne, med peroner og hustage, olie på lærred, 27 x 35/CD

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann, Faroese Village, Denmark, c. 1940
      Jan. 16, 2017

      Jack Kampmann, Faroese Village, Denmark, c. 1940

      Est: €1,440 - €1,800

      Oil on canvas Denmark, c. 1940 Jack Kampmann (1914-1989) – Danish painter and graphic artist Signed ‘Jack Kampmann’ lower left Total dimensions, framed: 73 x 84 cm (height x width) Good condition The painting by Jack Kampmann was created around 1940 on the Faroe Islands. It shows houses on the coast in geometrical shape. The clarity of the lines enhances the character of this Nordic subject. The oil painting is signed ‘Jack Kampmann’ lower left. Painting and frame are in good condition with slight signs of age and wear. The total dimensions are 73 x 84 cm. The canvas measures 53 x 64 cm (height x width). (lez) Shipping costs excl. statutory VAT and plus 2,5% (+VAT) shipping insurance. Auctionata charges the resale rights tax pursuant to Section 26 of the German Copyright Act (UrhG) towards the buyer in case of the sale of an original work of art or photography prior to 70 years having lapsed since the death of their creator. Therefore, Auctionata charges when purchasing a good – if a protection as an original work of art or photography is given – starting from a hammer price of EUR 400 an additional amount, which is calculated according to Section 26 (2) German Copyright Act (UrhG) and which does not exceed the amount of EUR 12,500. You can find more information about resale rights tax in Auctionata´s table of fees and T&C.

      Auctionata Paddle8 AG
    • Jack Kampmann# Parti fra Færøerne, olie på lærred, 27 x 35/CD
      Dec. 10, 2016

      Jack Kampmann# Parti fra Færøerne, olie på lærred, 27 x 35/CD

      Est: - kr4,000

      Svendborg Auktionerne ApS
    • Jack Kampmann (1914-1989): Opstilling på blåt bord
      Sep. 17, 2016

      Jack Kampmann (1914-1989): Opstilling på blåt bord

      Est: kr6,000 -

      Olie på lærred, 56 x 70 cm. Sign. monogram J.K. Bagside: Jack Kampmann (krakeleringer)

      Auktionshuset.com
      Apr. 19, 2016

      Est: €1,000 - €1,300

      Auctionata Paddle8 AG
    • JACK KAMPMANN
      Apr. 18, 2012

      JACK KAMPMANN

      Est: $80 - $120

      British/Danish, 1914-1989. Kivik Bygd II. Colour lithograph, signed, dated 1988 & ed. 61/280 in graphite in lower margin. 18 x 23.25 IN, 45.5 x 59 CM

      Walker's
    • JACK KAMPMANN
      Apr. 18, 2012

      JACK KAMPMANN

      Est: $80 - $120

      Danish, 1914-1989. Vestmanna. Colour lithograph, signed, dated 1988 & ed. 63/245 in graphite in lower margin. 19.5 x 24.75 IN, 49.5 x 63 CM

      Walker's
    • JACK KAMPMANN 1914-1989 (Denmark, Faroe Islands) 'Abstract' Colour lithograph 91/100.
      Dec. 05, 2011

      JACK KAMPMANN 1914-1989 (Denmark, Faroe Islands) 'Abstract' Colour lithograph 91/100.

      Est: $50 - $100

      JACK KAMPMANN 1914-1989 (Denmark, Faroe Islands) 'Abstract' Colour lithograph 91/100. Signed and dated lower right '60. 42 x 48cm.

      Raffan Kelaher & Thomas
      Aug. 22, 2011

      Est: $50 - $100

      Raffan Kelaher & Thomas
    • : Jack Kampmann and unknown artist: "Regn",
      Aug. 09, 2011

      : Jack Kampmann and unknown artist: "Regn",

      Est: - kr2,000

      : Jack Kampmann and unknown artist: "Regn", landscape and still-life. All signed. Three lithographs in colours. Visible size 44 x 56, 50 x 58 and 46 x 59 cm. (3)

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • : Jack Kampmann: Village, the Faroe Islands.
      Aug. 09, 2011

      : Jack Kampmann: Village, the Faroe Islands.

      Est: kr2,000 - kr3,000

      : Jack Kampmann: Village, the Faroe Islands. Signed Jack Kampmann. Oil on canvas. 27 x 35 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Jack Kampmann: Village at the sea, the Faroe
      May. 24, 2011

      Jack Kampmann: Village at the sea, the Faroe

      Est: - kr4,000

      Jack Kampmann: Village at the sea, the Faroe Islands Signed Jack Kampmann. Oil on canvas. 38 x 46 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • JACK KAMPMANN 1914-1989 (Denmark, Faroe Islands) Abstract Colour lithograph 91/100.
      Apr. 18, 2011

      JACK KAMPMANN 1914-1989 (Denmark, Faroe Islands) Abstract Colour lithograph 91/100.

      Est: $50 - $80

      JACK KAMPMANN 1914-1989 (Denmark, Faroe Islands) Abstract Colour lithograph 91/100. Signed and dated lower right '60. 42 x 48cm.

      Raffan Kelaher & Thomas
    • Jack Kampmann: Scenery, the Faroe Islands. Signed
      Jan. 25, 2011

      Jack Kampmann: Scenery, the Faroe Islands. Signed

      Est: - €135

      Jack Kampmann: Scenery, the Faroe Islands. Signed Jack Kampmann 60, 133/280. Lithograph in colours. Visible size 54 x 60 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Jack Kampmann: Bygd, the Faroe Islands. Signed
      Nov. 23, 2010

      Jack Kampmann: Bygd, the Faroe Islands. Signed

      Est: - €1,050

      Jack Kampmann: Bygd, the Faroe Islands. Signed Jack Kampmann. Oil on canvas. 65 x 81 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
    • Jack Kampmann: Village, the Faroe Islands. Signed
      Nov. 09, 2010

      Jack Kampmann: Village, the Faroe Islands. Signed

      Est: €535 - €670

      Jack Kampmann: Village, the Faroe Islands. Signed Jack Kampmann. Oil on canvas. 38 x 46 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers
      Nov. 02, 2010

      Est: €805 - €1,050

      Bruun Rasmussen Auctioneers
      Nov. 02, 2010

      Est: €805 - €1,050

      Jack Kampmann: Bygd, the Faroe Islands. Signed Jack Kampmann. Oil on canvas. 56 x 76 cm.

      Bruun Rasmussen Auctioneers