Kai Nielsen Sold at Auction Prices

Sculptor, Modelleur, Painter, b. 1882 - d. 1924

            • Kai Nielsen for B&G
              Apr. 28, 2024

              Kai Nielsen for B&G

              Est: kr300 - kr600

              Kvinde med barn, blanc de chine, nr. 4029, 2. sortering, signeret under bunden, l. 18 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen for B&G
              Apr. 28, 2024

              Kai Nielsen for B&G

              Est: kr300 - kr600

              Fiskerkone, nr. 1702, 1. sortering, h. 28 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen og Axel Locher for B&G
              Apr. 28, 2024

              Kai Nielsen og Axel Locher for B&G

              Est: kr400 - kr800

              Fiskerkone samt skomager, nr. 1702 og 2228, 1. sortering, h. 22 - 29 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen for Kähler
              Apr. 28, 2024

              Kai Nielsen for Kähler

              Est: kr400 - kr800

              Leda og Svanen, dobbeltglaseret keramik, h. 13 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • KAI NIELSEN (1882 - 1924)
              Apr. 22, 2024

              KAI NIELSEN (1882 - 1924)

              Est: €200 - €300

              Kai NIELSEN (1882 - 1924) Child terracotta sculpture, signed and located Danmark under the base restoration to base H : 62 cm W : 30 cm Depth : 30 cm

              Haynault
            • Kai Nielsen / P. Ipsens Enke: Venus Kalipygos Figure
              Apr. 17, 2024

              Kai Nielsen / P. Ipsens Enke: Venus Kalipygos Figure

              Kai Nielsen / P. Ipsens Enke: Venus Kalipygos Figure Copenhagen, Denmark, mid 20th century; green-glazed ceramic; impressed factory mark and "Denmark", numbered 888,

              Abell Auction
            • PUTTO ON DOLPHIN, BLOWING INTO A
              Apr. 11, 2024

              PUTTO ON DOLPHIN, BLOWING INTO A

              Putto on dolphin, blowing into a conch shell, Bing & Gröndahl, Copenhagen, 20th century, 2nd choice, white, designed by Kai Nielsen (1882-1924), model no. 4059, crack to conch shell (without loss of material), h. 20 cm

            • Kai Nielsen for B&G
              Mar. 24, 2024

              Kai Nielsen for B&G

              Est: kr500 - kr1,000

              Kvinde med barn og fisk, 2. sortering, signeret under bunden, l. 18 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen (1882-1924): 'Eva med æblet'. Figur af bronze
              Mar. 14, 2024

              Kai Nielsen (1882-1924): 'Eva med æblet'. Figur af bronze

              Est: - kr18,000

              Kai Nielsen (1882-1924): 'Eva med æblet'. Figur af bronze. Signeret Kai N. No 68.Udført hos Bronzestøber L. Rasmussen København. H. 31 cm. Fremstår med let patina.

              Auktionshuset.com
            • Kai Nielsen (1882-1924): 'Stående nøgen kvinde', forlæg til 'Aarhuspigen', skulptur af kunststen, ca. 1921
              Mar. 14, 2024

              Kai Nielsen (1882-1924): 'Stående nøgen kvinde', forlæg til 'Aarhuspigen', skulptur af kunststen, ca. 1921

              Est: - kr12,000

              Skulptur af patineret kunststen. Usign. H. 69 cm. Proveniens: Gunna Munkvads samling.

              Auktionshuset.com
            • Kai Nielsen for B&G
              Mar. 02, 2024

              Kai Nielsen for B&G

              Est: kr900 - kr1,800

              Bacchus med druer og pan på æsel, figurgruppe, blanc- de-chine, nr. 1912, 2. sortering, h. 23 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen og Svend Jespersen for B&G
              Jan. 28, 2024

              Kai Nielsen og Svend Jespersen for B&G

              Est: kr400 - kr800

              Fiskerkone samt fisker, nr. 1702 og 2370, 1. sortering, h. 22 - 28 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen for Ipsens Enke
              Jan. 28, 2024

              Kai Nielsen for Ipsens Enke

              Est: kr400 - kr800

              Venus Kalypigos, nr. 888, grønglaseret terracotta, h. 19,5 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen (1882-1924): Eva med æblet. Figur i bronze.
              Dec. 14, 2023

              Kai Nielsen (1882-1924): Eva med æblet. Figur i bronze.

              Est: kr8,000 - kr10,000

              Kai Nielsen (1882-1924): Eva med æblet. Figur i bronze. Signeret Kai N. No 30. Udført hos Bronzestøber L. Rasmussen København. H. 31 cm.

              Auktionshuset.com
            • Kai Nielsen (1882-1924): Leda med svanen. Figur i bronze.
              Dec. 14, 2023

              Kai Nielsen (1882-1924): Leda med svanen. Figur i bronze.

              Est: kr8,000 - kr10,000

              Kai Nielsen (1882-1924): Leda med svanen. Figur i bronze. Signeret Kai N. No 23. Udført hos Bronzestøber L. Rasmussen København. H. 15 cm.

              Auktionshuset.com
            • Kai Nielsen (1882-1924): Askepot. Figur af bronze.
              Dec. 14, 2023

              Kai Nielsen (1882-1924): Askepot. Figur af bronze.

              Est: kr8,000 - kr10,000

              Kai Nielsen (1882-1924): Askepot. Figur af bronze. Signeret Kai N. No 15. Udført hos Bronzestøber L. Rasmussen København. H. 24,5 cm.

              Auktionshuset.com
            • Kai Nielsen: 'Knælende kvinde', figur af bronze
              Dec. 14, 2023

              Kai Nielsen: 'Knælende kvinde', figur af bronze

              Est: kr10,000 - kr12,000

              Kai Nielsen (1882-1924). 'Knælende kvinde', figur af bronze. H. 28 cm. Sign. Kai N. på sokkel.

              Auktionshuset.com
            • Kai Nielsen. 'Leda & Svanen' figur af bronze
              Dec. 14, 2023

              Kai Nielsen. 'Leda & Svanen' figur af bronze

              Est: kr8,000 - kr10,000

              Kai Nielsen (1882-1924). 'Leda & Svanen' figur af bronze på oval sokkel. Udført hos L. Rasmussen, København. Sign. Kai N. No. 67. H. 15 cm.

              Auktionshuset.com
            • Kai Nielsen. 'Askepot' figur af bronze
              Dec. 14, 2023

              Kai Nielsen. 'Askepot' figur af bronze

              Est: kr10,000 - kr12,000

              Kai Nielsen (1882-1924). 'Askepot' figur af bronze på sokkel. Udført hos L. Rasmussen, København. Sign. Kai Nielsen. H. 22 cm.

              Auktionshuset.com
            • Kai NIelsen: 'Skovtøsen' figur af bronze
              Dec. 14, 2023

              Kai NIelsen: 'Skovtøsen' figur af bronze

              Est: kr10,000 - kr12,000

              Kai Nielsen (1882-1924). 'Skovtøsen', figur af bronze. L 20 cm. Sign. Kai N., stemplet L. Rasmussen og nummereret med V på sokkel.

              Auktionshuset.com
            • Kai Nielsen: 'Susanna' figur af bronze
              Dec. 14, 2023

              Kai Nielsen: 'Susanna' figur af bronze

              Est: kr10,000 - kr12,000

              Kai Nielsen (1882-1924). 'Susanna' figur af bronze på sokkel. Udført hos L. Rasmussen, København. Sign. Kai Nielsen samt nummereret I. H. 19 cm.

              Auktionshuset.com
            • Kai Nielsen for B&G
              Dec. 09, 2023

              Kai Nielsen for B&G

              Est: kr1,000 - kr2,000

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen
              Dec. 09, 2023

              Kai Nielsen

              Est: kr500 - kr1,000

              Moder og barn. Bronzefigur. Usigneret. H. 15 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • KAI NIELSEN (1882 - 1924)
              Dec. 04, 2023

              KAI NIELSEN (1882 - 1924)

              Est: €200 - €300

              Haynault
            • Kai Nielsen
              Nov. 05, 2023

              Kai Nielsen

              Est: kr750 - kr1,500

              Mor og barn, bronzeret zink med fyldning, h. 15 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen og Gertrud Kudielka
              Nov. 05, 2023

              Kai Nielsen og Gertrud Kudielka

              Est: kr300 - kr600

              Leda og svanen samt kvindefigur, uglaseret og glaseret keramik; Kähler og Lauritz Hjorth, fremstår med enkelte brugsspor, h. 13-14 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen, Axel Locher m.m. for B&G
              Oct. 14, 2023

              Kai Nielsen, Axel Locher m.m. for B&G

              Est: kr600 - kr1,200

              Fiskerkone, nr. 1702, Fiskerfamilie, nr. 2025 og Fisker, nr. 2370, alle 1. sortering, h. 21,5 - 31 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen for Ipsens Enke
              Oct. 14, 2023

              Kai Nielsen for Ipsens Enke

              Est: kr500 - kr1,000

              Venus Kalypigos, hvidglaseret lertøj, nr. 888, h. 22 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen for B&G
              Oct. 14, 2023

              Kai Nielsen for B&G

              Est: kr1,000 - kr2,000

              Bacchus med druer og pan på æsel, figurgruppe, blanc- de- chine, nr. 1912, 2. sortering, h. 23 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen (1882-1924): "Aarhuspigen", originally known as "Vaagnende Kvinde" 1921. Life sized bronze figure
              Sep. 21, 2023

              Kai Nielsen (1882-1924): "Aarhuspigen", originally known as "Vaagnende Kvinde" 1921. Life sized bronze figure

              Est: kr1,500,000 - kr2,000,000

              Sign. Kai Nielsen. H. 173 cm. Figuren oprindeligt bestilt af Scalas direktør, Frede Skaarup (1881-1942). Harriet Wiegandt (kunstnerens muse) stod model for Kai Nielsen. Frede Skaarup forærede i 1921 figuren til Århus Kommune, derefter udstillet foran Århus Stadion - Efter Stadionbranden i 1943, blev figuren sidenhen flyttet og opstillet i Rådhusparken i 1948. "Århuspigen" i offentlige samlinger: -Ny Carslberg Fondet, Inv. nr. M.IN 2718, eksemplar udf. i bronze -Statens Museum for Kunst, Inv.nr. KMS 5830, eksemplar udf. i kunststen. -Kunsten, Aalborg, Eksemplar udf. i kunststen. Litteratur: Christian Gether: "Billedhuggeren Kai Nielsen 1882-1924", figuren gengivet på bogens forside. Omtalt i bogen. Proveniens: Familien Hagemann. Erhvervet ca. 1930 af Gunnar Aage Hagemann (søn af G. A. Hagemann), I 1917 erhverver Gunnar Aage Hagemann Bjergsjöholm Gods ved Ystad, Skåne i Sverige. Her var Århuspigen fra ca. 1930 og frem til salget af godset i 1966 opstillet i den store sal i hovedbygningen. Frem til i dag i familien Hagemann's eje.

              Auktionshuset.com
            • Kai Nielsen for Kgl.
              Sep. 17, 2023

              Kai Nielsen for Kgl.

              Uglemor fra i skoven skulle der være gilde, nr. 75/ 89, 1. sortering, kunstfajance, h. 10 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen for Kähler
              Sep. 17, 2023

              Kai Nielsen for Kähler

              Leda og Svanen, uglaseret terracotta, fremstår med lille afslag på arm, signeret HAK samt nr. E. 252, h. 13,5 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Denmark Leda and the swan, Kai Nielsen, Leda mit dem Schwan
              Sep. 09, 2023

              Denmark Leda and the swan, Kai Nielsen, Leda mit dem Schwan

              Est: €150 -

              porcelain, incised on the bottom Denmark, design by Kai Nielsen (1882-1924) c. 1913, Leda with the swan, H 14 cm x W 12 cm x d 8 cm, craquelure

              Antikauktion Krefeld
            • Kai Nielsen for Aluminia
              Aug. 26, 2023

              Kai Nielsen for Aluminia

              Est: kr600 - kr1,200

              Uglemor, i skoven skulle der være gilde, nr 679/ 599, fajance, h. 10 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen for Kähler
              Aug. 26, 2023

              Kai Nielsen for Kähler

              Est: kr600 - kr1,200

              Eva med Æblet, terrracotta, signeret HAK Denmark, h. 30 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen for Kähler
              Aug. 26, 2023

              Kai Nielsen for Kähler

              Est: kr400 - kr800

              Prinsessen på ærten, hvidglaseret terracotta, h. 18 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen for Kähler
              Aug. 26, 2023

              Kai Nielsen for Kähler

              Est: kr600 - kr1,200

              Eva med Æblet, terracotta, signeret HAK Denmark, 30 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • KAI NIELSEN ( Denmark 1882 - 1924)
              Jul. 16, 2023

              KAI NIELSEN ( Denmark 1882 - 1924)

              Est: $6,000 - $9,000

              Cast stone sculpture in Impressive scale. The kneeling figure is 48" tall, 16" wide and 26.5" deep. The block form pedestal is 25.5" tall, 29" deep and 18.5" wide. Apparently unsigned. The figure with slight chips around the bottom tier. The pedestal with tight cracks to the base and chips to the bottom edge of the base. This sculpture is extremely heavy.

              Clarke Auction Gallery
            • Kai Nielsen for Kähler
              Jun. 18, 2023

              Kai Nielsen for Kähler

              Prinsessen på ærten, figur af terracotta, fremstår med reparation på hals samt senere bemalet, h. 18 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen for Kgl.
              Jun. 18, 2023

              Kai Nielsen for Kgl.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen for Kgl.
              May. 20, 2023

              Kai Nielsen for Kgl.

              Est: kr400 - kr800

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen
              Apr. 30, 2023

              Kai Nielsen

              Bronzeko med kalv, opsat på plade, beklædt med velour, 11 x 17,5, rammemål 30 x 40 cm., fremstår med afskalninger på ramme

              Svendborg Auktionerne ApS
            • KAI NIELSEN (1882 - 1924)
              Mar. 21, 2023

              KAI NIELSEN (1882 - 1924)

              Est: €300 - €500

              Kai NIELSEN (1882 - 1924) Child terracotta sculpture, signed and located Danmark under the base restoration at the base H: 62 cm W: 30 cm Depth: 30 cm

              Haynault
            • Kai Nielsen for B&G, Stentøj
              Mar. 04, 2023

              Kai Nielsen for B&G, Stentøj

              Est: kr300 - kr600

              Lille Bacchus med druer, nr. 27, 1. sortering, h. 11,5 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen
              Mar. 04, 2023

              Kai Nielsen

              Est: kr3,000 - kr6,000

              Bronzefigur, Venus Kalipygos, h. 21 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kopenhagen Venus mit Kind
              Feb. 25, 2023

              Kopenhagen Venus mit Kind

              Kopenhagen Venus mit Kind Entwurf Kai Nielsen (1882-1924) für Bing & Gröndahl, signiert, unterglasurblaue und grüne Stempelmarke 1915-1947, Modellnummer 108, naturalistische Ausformung in Weißporzellan, auf gestuftem Rundsockel stehende junge Frau als Akt, das Kleinkind in ihren erhobenen Händen vor sich betrachtend, guter Zustand, H 37 cm. Copenhagen Venus with Child Designed by Kai Nielsen (1882-1924) for Bing & Gröndahl, signed, underglaze blue and green stamp 1915-1947, model number 108, naturalistic moulding in white porcelain, young woman standing as a nude on a stepped round base, looking at the infant in her raised hands in front of her, good condition, h 37 cm.

            • Kai Nielsen
              Dec. 10, 2022

              Kai Nielsen

              Est: kr3,000 - kr6,000

              Bronzefigur, 2 børn, stemplet Kai N. nr. 17, L. Rasmussen København, h. 15,5 cm.

              Svendborg Auktionerne ApS
            • Kai Nielsen m.m. for B&G
              Nov. 06, 2022

              Kai Nielsen m.m. for B&G

              Mor med barn, det første kys, nr. 2162 samt havbarn, nr. 2265

              Svendborg Auktionerne ApS

            Auction Houses Selling Works by Kai Nielsen