Siri Rathsman Sold at Auction Prices

Painter, copperplate engraver

    • Siri Rathsman, Spring, France
      May. 22, 2018

      Siri Rathsman, Spring, France

      Est: kr12,000 - kr15,000

      Signed S. Rathsman and dated 1926. Canvas 60.5 x 46 cm.

      Bukowskis
    • Siri Rathsman 1895-1974. "Solsken i fjällen".
      Jan. 31, 2011

      Siri Rathsman 1895-1974. "Solsken i fjällen".

      Est: - kr2,000

      Auktionskammare Uppsala
    • SIRI RATHSMAN 1895-1974 Fyrverkeri Signerad S.
      Apr. 28, 2009

      SIRI RATHSMAN 1895-1974 Fyrverkeri Signerad S.

      Est: kr6,000 - kr8,000

      SIRI RATHSMAN 1895-1974 Fyrverkeri Signerad S. Rathsman samt daterad på baksidan Visby 1940. Olja på duk, 26,5 x 40,5 cm. PROVENIENS: Staffan Jeanssons konstsamling, Kalmar Säljes till förmån för Läkare Utan Gränser och Frälsningsarmén

      Stockholms Auktionsverket