Nils Nilsson Skum Sold at Auction Prices

Painter, Sculptor

      • Nils Nilsson Skum (1872-1951): Rendrivning (Reindeer Herd)
        Jul. 16, 2020

        Nils Nilsson Skum (1872-1951): Rendrivning (Reindeer Herd)

        Est: $700 - $900

        Pencil and crayon on paper, signed 'NN Skum' lower right. 10 1/2 x 13 3/4 in. (sheet), 17 1/2 x 21 in. (frame).

        Stair
      • Nils Nilsson Skum (1872-1951): Vargar Anfaller Renflocken
        Jul. 16, 2020

        Nils Nilsson Skum (1872-1951): Vargar Anfaller Renflocken

        Est: $700 - $900

        Pencil and crayon on paper,  1945, signed 'NN Skum' and dated lower right. 10 1/4 x 14 in. (sheet), 17 1/2 x 21 in. (frame).

        Stair
      • Nils Nilsson Skum (1872-1951): Rendrivning
        Jul. 16, 2020

        Nils Nilsson Skum (1872-1951): Rendrivning

        Oil on masonite, 1949, signed 'N.N. Skum' and dated lower right, indistictly inscribed on the reverse. 20 x 30 1/4 in., 21 1/4 x 31 3/4 in. (frame). Sold Bukowskis, Dec. 4, 2001, Lot 166.

        Stair
      • SKUM, NILS NILSSON.
        Jun. 11, 2016

        SKUM, NILS NILSSON.

        Est: - kr600

        SKUM, NILS NILSSON. Same Sita - Lappbyn. Bilder och lapsk text av Nils Nilsson Skum. Redakt?r Ernst Manker.Bokf?rlagsaktiebolaget Thule, Stockholm 1938. Nordiska Museet: Acta Lapponica ll. Folio i ett ljusbrunt halvfranskt band med marmorerade p?rmar. ?vre guldsnitt. Fr?mre omslag medbundet. Ryggen uniformt blekt. Ett bra exemplar. Rikt illustrerad i f?rg och svartvitt. Med svensk och lapsk text. 157 sid.

        Crafoord Auktioner
      • Nils Nilsson Skum 1872-1951. Renar och björnar.
        Aug. 28, 2012

        Nils Nilsson Skum 1872-1951. Renar och björnar.

        Est: kr5,000 - kr6,000

        Auktionskammare Uppsala
      • NILS NILSSON SKUM (1872-1951), blandteknik daterad
        Feb. 05, 2012

        NILS NILSSON SKUM (1872-1951), blandteknik daterad

        NILS NILSSON SKUM (1872-1951), blandteknik daterad 1943 Motiv av renskötsel i fjällnatur med inslag av björn, vattendrag och fors. Signerad och daterad "N.N Skum 1943". Smärre skada på ram. 26x33 (48x52 cm). [5% Droit de suite/Följerätt tillkommer för objektet om det överstiger 2120 SEK] Startpris 5.000 SEK

        Auktionshuset i Solna
      • NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Ren med ackja och same
        Jun. 03, 2010

        NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Ren med ackja och same

        Est: kr12,000 - kr15,000

        NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Ren med ackja och same Signerad N.N. Skum. Bemålat trä/blandteknik, ackjans längd 27 cm, renens längd 27 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • SKUM, NILS, NILSSON, 1872-1951 Två älgar i
        May. 08, 2010

        SKUM, NILS, NILSSON, 1872-1951 Två älgar i

        Est: - kr5,000

        SKUM, NILS, NILSSON, 1872-1951 Två älgar i myrlandskap. Blyerts och krita. Signerad 27/8 1943. 26x35. (D).

        Crafoord Auktioner
      • Nils Nilsson-Skum 1872-1951. På vidda - renläger.
        Jan. 25, 2010

        Nils Nilsson-Skum 1872-1951. På vidda - renläger.

        Est: kr5,000 - kr6,000

        Nils Nilsson-Skum 1872-1951. På vidda - renläger. Signerad och daterad N.N. Skum 1943. Färgkrita med täckvitt, 25,5 x 32 (dagermått).

        Auktionskammare Uppsala
      • Skum, Nils Nilsson, blandteknik, fjällandskap med
        Sep. 24, 2009

        Skum, Nils Nilsson, blandteknik, fjällandskap med

        Skum, Nils Nilsson, blandteknik, fjällandskap med renar och björnjagande samer, sign o dat 1878-1943 (!), 25 x 34 cm

        Hallands Auktionsverk
      • NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Rendrivning på fjället
        May. 28, 2009

        NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Rendrivning på fjället

        Est: kr20,000 - kr25,000

        NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Rendrivning på fjället Signerad och daterad N. N. Skum 1941. Olja på pannå, 53 x 65 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • Kniv Daterad två gånger, 20/8-1902 och 24/10-1902.
        Dec. 03, 2008

        Kniv Daterad två gånger, 20/8-1902 och 24/10-1902.

        Est: kr12,000 - kr15,000

        Kniv Daterad två gånger, 20/8-1902 och 24/10-1902. Signerad "NN" samt "NN Skum" för Nils Nilsson Skum (1872-1951). Dekorerad på båda sidor om fodralet. På ena sidan finns dekorer i form av en jägare som siktar mot 4 björnar. På den andra sidan finns en skidåkare och ett djur. L 29.

        Auktionskammare Uppsala
      • NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Björnjakt Signerad NN
        Nov. 27, 2008

        NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Björnjakt Signerad NN

        Est: kr1,050 - kr1,250

        NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Björnjakt Signerad NN Skum. Färgkrita på papper, 25 x 34 cm. På baksidan text av konstnären

        Stockholms Auktionsverket
      • NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Järv river ren
        May. 29, 2008

        NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Järv river ren

        Est: kr8,000 - kr10,000

        NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Järv river ren Signerad NN Skum 1901 års bilder. Blyerts/färgkrita på papper, 25,5 x 34,5 cm. På baksidan motivbeskrivning av konstnären

        Stockholms Auktionsverket
      • SKUM, NILS, NILSSON, 1872-1951 Fjällandskap med
        Apr. 26, 2008

        SKUM, NILS, NILSSON, 1872-1951 Fjällandskap med

        SKUM, NILS, NILSSON, 1872-1951 Fjällandskap med renar. I förgrunden samekvinna med vaja och ackja. Blyerts och krita. Signerad och daterad 1942. 27x43. (D). 5000 (€530)

        Crafoord Auktioner
        Apr. 26, 2008

        SKUM, NILS, NILSSON, 1872-1951 Fjällandskap med björnar och renar. Krita. Signerad. 31x33. Proveniens á tergo, inköpt 1932/33. Utställd Minnesutställning 1981, Sinklar galleri Sundsvall. 6000 (€640)

        Crafoord Auktioner
      • Nils Nilsson Skum 1872-1951. Björn och jägare.
        Dec. 04, 2007

        Nils Nilsson Skum 1872-1951. Björn och jägare.

        Est: kr5,000 - kr6,000

        Nils Nilsson Skum 1872-1951. Björn och jägare. Signerad och daterad N.N. Skum, 1943. Utsnidat på älghorn. Bildstorlek: 12 x 17. Total L 54. Signed and dated N.N. Skum 1943. Total length 54 cm.

        Auktionskammare Uppsala
      • Nils Nilsson Skum 1872-1951. Renhjord. Signerad
        Dec. 04, 2007

        Nils Nilsson Skum 1872-1951. Renhjord. Signerad

        Est: kr6,000 - kr8,000

        Nils Nilsson Skum 1872-1951. Renhjord. Signerad och daterad NN Skum 1943. Blandteknik, 26 x 33. Signed and dated NN Skum 1943. Mixed media, 26 x 33 cm.

        Auktionskammare Uppsala
      • NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Renhjord vid sameby
        Nov. 29, 2007

        NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Renhjord vid sameby

        Est: kr10,000 - kr12,000

        NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Renhjord vid sameby Signerad och daterad NN Skum 1940. Frgkrita och blyerts, 31 x 49 cm.

        Stockholms Auktionsverket
      • NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Renar, renskötare och
        May. 31, 2007

        NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Renar, renskötare och

        NILS NILSSON SKUM 1872-1951 Renar, renskötare och kåta Signerad och daterad NN Skum 1939. Färgkrita och blyers, 35,5 x 44 cm.

        Stockholms Auktionsverket