Eeli Alvar Aalto (b. 1931)

Lot 91: ALVAR AALTO, Nr.111, hylla, bjork, 1940-50-tal,

Stockholms Auktionsverket

October 31, 2007
Stockholm, Sweden

Description: ALVAR AALTO, Nr.111, hylla, bjork, 1940-50-tal, st„mpelm„rkt AALTO MoBLER Svensk Kvalitetsprodukt, hojd 52, 87 x 38 cm; sm„rre slitage LITTERATUR: J„mfor, Alvar & Aino Aalto design, Collection Bischofsberger, Hatje Cantz, Ostfildern-Ruit, Tyskland 2004, bild s.109