Jan Asselijn (1610 - 1652)

Lot 90: ASSELIJN, JAN, 1610-1652 Ryttarbatalj vid bro.

Crafoord Auktioner

November 20, 2010
Lund, Sweden

ASSELIJN, JAN, 1610-1652 Ryttarbatalj vid bro. Motiv från 30-åriga kriget. Signerad och daterad 163(6?). Duk, dubblerad, 55x101. Intyg från RKD medföljer. Litteratur: A.Ch.Steland-Stief, Jan Asselijn, nach 1610 bis 1652, Amsterdam 1971, s 126 no. 21. Såld på auktion Galerie George Giroux, Brüssel 5 maj 1928, nr. 32, felaktigt som av Jan le Ducq. Köpt till J Singers samling i Prag. Nu från lundensisk privatsamling.

Kvalitetsauktion

Crafoord Auktioner
November 20, 2010, 12:00 PM CET

Lund, Sweden