Jan (1640) Weenix (1642 - 1719)

Lot 2307: JAN WEENIX Holland 1640-1719, tillskriven

Stockholms Auktionsverket

May 28, 2009
Stockholm, Sweden

JAN WEENIX Holland 1640-1719, tillskriven Stilleben med kramsfåglar Olja på duk, 77 x 64 cm. Attributed to. Oil on anvas. EXPERTIS: Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris PROVENIENS: Konstnären N. J. Oppenheimers samling