Lot 604: KANDELABRAR, ett par För fyra ljus. Tenn.

Est: kr0 SEK - kr6,000 SEKSold:
Crafoord AuktionerNovember 24, 2007Lund, Sweden

KANDELABRAR, ett par För fyra ljus. Tenn. Klassicerande stil med sittande kvinna. Signerade Carl Fagerberg (1878-1948) och med gjutarstämplar Herman Bergman Fud. Höjd 45 cm. En med lagning. Proveniens: Birgit Nilsson och Bertil Niklassons hem.

KATALOG Kvalitetsauktion

Crafoord Auktioner
November 24, 2007, 12:00 PM CET

Clemenstorget 7, Lund, 222 21 , SE