Olle Hjortzberg (1872 - 1959)

Lot 2337: OLLE HJORTZBERG 1872-1959 Midsommarblomster

Stockholms Auktionsverket

May 25, 2011
Stockholm, Sweden

OLLE HJORTZBERG 1872-1959 Midsommarblomster Signerad och daterad Olle Hjortzberg 41. Olja på pannå, 81 x 100 cm. PROVENIENS Bankdirektör Ernst Gröndal, Stockholm därefter i arv inom familjen Olle Hjortzbergs konstnärsgärning har av eftervärlden kommit att präglas av hans inspirerade stafflimåleri, inte minst genom de naturalis...