Paul Jenkins (1923 - 2012)

Lot 1058: PAUL JENKINS USA född 1923 phenomena Brimstone

Stockholms Auktionsverket

April 24, 2008
Stockholm, Sweden

PAUL JENKINS USA född 1923 phenomena Brimstone signerad Paul Jenkins samt daterad på baksidan Paris 1961. Akryl på duk, 176 x 128 cm. signed and dated. Acrylic on canvas. lITTERATUR: Jean Cassou: Jenkins, Editions de la Galerie Karl Flinker, Paris, Stuttgard 1963, avbildad sid 36