Ossip Zadkine (1890 - 1967)

Lot 18: ZADKINE, OSSIP, 1890-1967 Porträtt av Maria

Crafoord Auktioner

May 7, 2011
Lund, Sweden

Description: ZADKINE, OSSIP, 1890-1967 Porträtt av Maria Christensen. Kulspetspenna. Monogramsignerad O.Z. och daterad -66. 20,5x14,5. (D). Proveniens: Ulrik Sack;s samling